Asrock H610M-H2/M.2 D5 Intel H610 LGA 1700 micro ATX
KEY FEATURES
- Supports 14th, 13th Gen & 12th Gen Intel® Core™ Processors (LGA1700)
- 3+1+1 Phase Power Design
- Supports DDR5 5600MHz*
- 1 PCIe 4.0 x16, 1 PCIe 3.0 x1
- Graphics Output Options: 2 HDMI
- Realtek ALC897 7.1 CH HD Audio Codec
- 4 SATA3, 1 Ultra M.2 (PCIe Gen3 x4)
- 4 USB 3.2 Gen1 (2 Rear, 2 Front)
- 6 USB 2.0 (4 Rear, 2 Front)
- Realtek Gigabit LAN
- Supports ASRock Auto Driver Installer
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Asrock H610M-H2/M.2 D5. Processor manufacturer: Intel, Processor socket: LGA 1700. Supported memory types: DDR5-SDRAM, Maximum internal memory: 96 GB, Memory slots type: DIMM. Supported storage drive interfaces: M.2, SATA III. Ethernet interface type: Gigabit Ethernet, LAN controller: Realtek 8111H. Component for: PC, Motherboard form factor: micro ATX, Motherboard chipset family: Intel
Digi Power
Unlike traditional motherboards that use analog power, this motherboard uses a next generation digital PWM (Pulse-Width Modulation) design, which provides CPU Vcore voltage more efficiently and smoothly, so that the stability and lifespan of the motherboard is greatly enhanced.
Ultra M.2 32Gb/s (PCIe Gen3 x4)
The PCIe Gen3 x4 Ultra M.2 interface pushes data transfer speeds up to 32Gb/s.
Auto Driver Installer
No need to worry about lack of disk drive! Asrock preinstall LAN driver to ensure that you are able to install all drivers needed in an easier way than using SCD.
step1: Install Auto Driver Installer
step2: Update drivers needed
step3: Done!
Dual HDMI Outputs
Equipped with two of the most widely used HDMI connectors, enjoy better multi-monitor compatibility and an easy setup experience.
HDMI 4k @60Hz
Supports the most recent HDMI 4K 60Hz graphics output specification. With the larger bandwidth and increased frame rate, the motion on your screen becomes more fluid and less blurry.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| Memory | |
|---|---|
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Number of memory slots | 2 |
| Memory slots type | DIMM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Maximum internal memory | 96 GB |
| Storage controllers | |
|---|---|
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Internal I/O | |
|---|---|
| USB 2.0 connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Front panel audio connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| TPM connector | Yes |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Line-in | Yes |
| Microphone in | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| LAN controller | Realtek 8111H |
| Wi-Fi | No |
| Features | |
|---|---|
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel H610 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Expansion slots | |
|---|---|
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| BIOS | |
|---|---|
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 128 Mbit |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 220 mm |
| Depth | 193 mm |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )