Draytek P1282 Managed Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) 1U Black
KEY FEATURES
- Manage Centrally or Stand-Alone
- Automatic VLAN Assignment
- Useful Security Features
- Smart Power over Ethernet
- IP Camera Management
- 4 SFP Ports for Uplinks
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Draytek P1282. Switch type: Managed. Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: Gigabit Ethernet (10/100/1000), Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 24, Installed SFP modules quantity: 4, Console port: RJ-45. MAC address table: 8000 entries, Switching capacity: 56 Gbit/s. Networking standards: IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE.... Power over Ethernet (PoE). Rack mounting, Form factor: 1U
Smart Managed Gigabit Switch with 24 Gigabit PoE+ Ports & 4 SFP Ports
The VigorSwitch P1282 is a high-performance, Smart Managed Gigabit Ethernet switch with 4 SFP uplink ports. With 24 PoE+ (Power over Ethernet) RJ-45 LAN ports, it's ideal for powering connected IP phones, IP cameras and wireless access points.
The 400 watt PoE power budget provides ample power through Ethernet, to each of its 24 PoE / PoE+ enabled Gigabit LAN ports.
Designed for centralised management, the VigorSwitch P1282 can be provisioned and monitored with the VigorACS management platform, the free VigorConnect single site management system and/or, with a DrayTek Vigor router’s Central Switch Management. Easily provision VLAN configuration through the router and clone switch configurations. Drastically reduce the setup time required for a complex network and configure an entire DrayTek network remotely.
Manage Centrally or Stand-Alone
Configure and monitor the switch through the VigorACS cloud management platform, through VigorConnect, through a DrayTek Vigor router, or directly via the device's Web Interface.
Automatic VLAN Assignment
Voice, Surveillance and MAC VLANs dynamically assign VLANs to IP Phones, IP Cameras and more. Ensures the same network setup and Quality of Service regardless of where devices are plugged in.
Useful Security Features
Protect your network against unauthorised access and network problems with IP Conflict Prevention, DoS Defence, Access Control Lists for IPv4, IPv6, MAC and IP Source Guard.
Smart Power over Ethernet
Provides ample power through Ethernet to each of the 24 PoE / PoE+ enabled Gigabit LAN ports. PoE scheduling, priority & Device Check features ensure your PoE devices are powered and working.
IP Camera Management
Manage IP Cameras easily with detection and management of ONVIF cameras. Use PoE Device Check, auto-generated IP Camera topology and Camera Snapshots to detect & troubleshoot problems.
4 SFP Ports for Uplinks
Uplink to Fibre or direct-attach to additional switches, with 4x Gigabit SFP Ports. Connect switches over long distances with SFP Fibre modules.
Warranty: 2 Year
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Cloud-managed | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| ARP inspection | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Combo SFP ports quantity | 4 |
| Console port | RJ-45 |
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| 10G support | No |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| Port mirroring | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Data transmission | |
|---|---|
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 56 Gbit/s |
| Forwarding rate | 41.7 Mpps |
| Jumbo frames support | Yes |
| Jumbo frames | 9000 |
| Packet buffer memory | 4.1 MB |
| Security | |
|---|---|
| DHCP features | DHCP client |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Multicast features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Reset button | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Fanless | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source | AC |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 400 W |
| Power consumption (max) | 450 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 441 mm |
| Depth | 281 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 4.3 kg |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )