D-Link 16-Port 2.5G Multi-Gigabit Unmanaged Switch
KEY FEATURES
- 16-port 2.5GE connectivity for high performance networking
- Plug and Play simplicity for easy installation
- Fanless design for enhanced reliability and silent performance
- Durable rackmount metal housing enhances product durability
- IGMP snooping for optimized bandwidth utilization
- Auto MDI/MDI-X crossover on all ports simplifies setup
- IEEE 802.3x flow control prevents packet loss
- Quality of Service (QoS) ensures uninterrupted connectivity
- IEEE 802.3az reduces power consumption and operating cost
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
D-Link 16-Port 2.5G Multi-Gigabit Unmanaged Switch. Switch type: Unmanaged. Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: 2.5G Ethernet (100/1000/2500), Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 16. MAC address table: 16000 entries, Switching capacity: 80 Gbit/s. Networking standards: IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3p, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x. DC input voltage: 12 V. Power connector: DC-in jack
Plug & Play
No complex configurations required for fast and easy network connectivity
2.5G Ports
Multi-Gigabit ports for high data rate transmission
Multicast Optimization
IGMP snooping feature prevents network flooding
Rugged Design
Compact metal casing improves device durability
Silent Operation
Fanless design for a noise-free working environment
Optimized Performance
QoS prioritizes traffic, enhancing user experience
2.5G Ports for Faster Data Rates
New generation Wi-Fi delivers ultra-fast speeds with low latency and standard Gigabit Ethernet can become a bottleneck. 2.5G Ethernet offers 2.5x the bandwidth without new cabling, enabling significantly faster data rates for Wi-Fi APs, smoother 4K/8K streaming, HD surveillance, AR/VR gaming, NAS, and many more applications in data-intensive environments.
Smarter Multicast, Smoother Performance
The DMS-1016 enables IGMP Snooping to enhance network efficiency by intelligently managing multicast traffic, ensuring data reaches only the devices that need it. This reduces bandwidth congestion, improves video streaming and VoIP performance, and optimizes IPTV, surveillance, and enterprise networks.
Prioritize Traffic for Optimized Performance
With the DMS-1016, you can effortlessly manage your network traffic with the 802.1p Quality of Service (QoS) feature. The switch automatically organizes and prioritizes time-sensitive and critical data for efficient delivery, enabling buffer-free video streaming as well as jitter-free video and voice calls.
Eco-Friendly and Cost Saving
The DMS-1016 optimizes energy use and cuts operating costs with intelligent power management that reduces consumption during idle periods. The fanless design enables silent operation while minimizing maintenance and expenses. Experience a cost-effective, eco-friendly solution that saves money and promotes sustainability.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Traffic classification | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Power connector | DC-in jack |
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3p, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| 10G support | No |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Data transmission | |
|---|---|
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 80 Gbit/s |
| Forwarding rate | 59.52 Mpps |
| Store-and-forward | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Jumbo frames | 12288 |
| Design | |
|---|---|
| Stackable | Yes |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Certification | LVD; CE Class A, FCC Class A |
| Performance | |
|---|---|
| Mean time between failures (MTBF) | 800034.25 h |
| Power | |
|---|---|
| Power source | DC |
| Power supply included | Yes |
| DC input voltage | 12 V |
| Input current | 5.4 A |
| Power consumption (max) | 19.135 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -5 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Heat dissipation | 62.29 BTU/h |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 440 mm |
| Depth | 250 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.93 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quick start guide | Yes |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )