D-Link Switch 24xF+ENet NWay Unmanaged Fast Ethernet (10/100)
KEY FEATURES
- Unmanaged
- Quality of Service (QoS) support
- Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 24
- 10BASE-T, 100BASE-TX
- MAC address table: 8000 entries Switching capacity: 4.8 Gbit/s
- AC Power supply included
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
The 24-port D-Link DES-1024D unmanaged switch is the latest addition to D-Link’s popular line of Express EtherNetwork™ products. Like other products in the line, the DES-1024D combines ease of use with unsurpassed performance resulting in an exceptional value for any cost-conscious network administrator who wants the best possible solution at the best possible price.
The DES-1024D is truly Plug-&-Play with features like: Auto Speed Sensing — allowing it to automatically sense whether a network device is running at 10Mbps or 100Mbps then automatically adjusting itself for optimal performance; Auto-Negotiation (Full or Half Duplex) — negotiating and running the highest supported transmission rate whether at Half- or Full-Duplex; and Auto MDI/MDIX Crossover—offering auto-negotiating MDI/MDIX detection on every port to eliminate the need for crossover cables or uplink ports.
The DES-1024D features a non-blocking wire-speed architecture with a 4.8Gbps switching capacity, for maximum data throughput. It also features an integrated universal power supply, and per port diagnostics LEDs that make it easy to “spot check” for problems. With wire-speed filtering and Store-and-Forward switching, the DES-1024D also maximizes network performance while minimizing the propagation of bad network packets.
Each DES-1024D includes free technical support and is backed by a limited 5-year warranty. Support materials include documentation in Acrobat pdf, FAQs, an installation guide, and a product manual.
This intelligent, easy-to-use 10/100BASE-T swich will enhance and compliment any existing network infrastructure and deliver the performance that IT managers and other SMB network administrators demand.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.3, IEEE 802.3U, IEEE 802.3x |
| 10G support | No |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX |
| Half duplex | Yes |
| Full duplex | Yes |
| MAC address auto-learning supported | Yes |
| Auto-sensing | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Auto-negotiation | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Data transmission | |
|---|---|
| MAC address table | 8000 entries |
| Supported data transfer rates | 100 Mbps |
| Switching capacity | 4.8 Gbit/s |
| Store-and-forward | Yes |
| Packet forwarding rate (10 Mbps) | 14.88 pps |
| Packet forwarding rate (100 Mbps) | 148.8 pps |
| Protocols | |
|---|---|
| Switching protocols | Ethernet |
| Data link protocols | Ethernet, Fast Ethernet |
| Supported network protocols | CSMA/CD |
| Design | |
|---|---|
| Stackable | No |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Activity, Link, Power |
| Performance | |
|---|---|
| Internal memory | 2 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 810.88 h |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | BSMI, CB, CCC, CE, Federal Communications Commission (FCC), ICES, Low Voltage Directive (LVD), RCM, VCCI, cUL |
| Shipping (inner) case gross weight | 10.4 kg |
| Pallet height (sea) | 2 m |
| Products per pallet (sea) | 180 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet (sea) | 36 pc(s) |
| Pallet gross weight (sea) | 390.3 kg |
| Pallet height (air) | 137.9 cm |
| Pallet gross width | 110 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Products per pallet (air) | 120 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet (air) | 24 pc(s) |
| Pallet gross weight (air) | 265.9 kg |
| Products per shipping (inner) case | 5 pc(s) |
| Shipping (inner) case net weight | 9.5 kg |
| Shipping (inner) case length | 42 cm |
| Shipping (inner) case width | 39.2 cm |
| Shipping (inner) case height | 31.1 cm |
| Power | |
|---|---|
| Power source | AC |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 2.8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Heat dissipation | 9.5536 BTU/h |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 280 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 1.14 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 282 mm |
| Package depth | 376 mm |
| Package height | 78 mm |
| Package weight | 1.9 kg |
| Other features | |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 280 x 180 x 44 mm |
| Connectivity technology | Wired |
| Networking features | 10/100Base – EIA/TIA Categories 3 or 5 cable |
| I/O ports | 24-10/100Mbps RJ-45 Auto-sensing ports |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )