D-Link DGS-1008P Unmanaged Power over Ethernet (PoE) Black
KEY FEATURES
- Unmanaged L2
- Quality of Service (QoS) support
- Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 8
- MAC address table: 4000 entries Switching capacity: 16 Gbit/s
- Rack mounting
- Power over Ethernet (PoE)
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
D-Link DGS-1008P. Switch type: Unmanaged. Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 8. Full duplex. MAC address table: 4000 entries, Switching capacity: 16 Gbit/s. Networking standards: IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x. Power connector: DC-in jack. Power over Ethernet (PoE)
- Plug and Play operation
- 4 PoE ports
- Gigabit speed
- Non-blocking architecture: simultaneous full speed on all ports
- Fanless, silent operation to fit in any environment
- Quality of Service (QoS) queues for traffic prioritisation
- Cable diagnostics function to help troubleshoot wiring problems
- Safety function to prevent PoE overloads, protects both the switch and the connected PoE devices
- Green Ethernet technology, saves energy and increases the product’s lifespan
The DGS-1008P PoE Gigabit Desktop switch provides a cost-effective way for SOHO and SMB to benefit from the Power over Ethernet (PoE) technology by allowing users to power up devices such as wireless Access Points, network cameras or IP phones directly from the network cables. The DGS-1008P is equipped with Gigabit ports for faster speeds, and integrates D-Link’s Green Ethernet technology to save power when the switch is not in use. Its fanless design makes it completely silent so it is ideal for offices, libraries or meeting rooms.
Plug and Play PoE (Power over Ethernet)
The first four ports of the DGS-1008P support the IEEE 802.3af PoE standard. Each of these four ports can supply up to 15.4 Watts, making it a very convenient solution for applications that are far away from power outlets, or when it is necessary to minimise the clutter of extra power supplies. The switch will automatically detect the power that a connected PoE device requires so no configuration is needed. A failsafe mechanism will cut off the power in case of an unexpected PoE overload, protecting both the switch and the connected device.
Cable diagnostics function
Every time the DGS-1008P is powered up, it runs a micro diagnostics routine to check the integrity of the connected Ethernet cables. If a failure is detected, the switch will flag it by means of its front panel LEDs, making it easy for the user to troubleshoot wiring problems.
QoS (Quality of Service)
Despite being an unmanaged, Plug and Play switch, the DGS-1008P is able to classify network traffic by assessing the existing 802.1p and DSCP fields in the Ethernet frames and IP packets respectively, and forward them out of its ports depending on their priority. This allows for a smooth integration of video, voice and data traffic without delays or loss of quality.
Power-saving technology
The DGS-1008P is part of D-Link Green™, D-Link’s eco-friendly technology, providing energy savings, reduced power consumption, and a longer product lifespan without sacrificing operational performance or functionality. This switch implements the Green Ethernet technology, which can save a substantial amount of energy by detecting the connected cable lengths, adjusting the power accordingly; and the port status, putting them in lo -power, stand-by mode when no network traffic is detected. Thanks to these power reductions, we have been able to remove the fans in the DGS-1008P’s design, making it completely silent and dramatically increasing its lifespan.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Unmanaged |
| Switch layer | L2 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power connector | DC-in jack |
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| 10G support | No |
| Full duplex | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Data transmission | |
|---|---|
| MAC address table | 4000 entries |
| Supported data transfer rates | 10/100/1000 Mbps |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Store-and-forward | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Stackable | No |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Link, PoE |
| Certification | RoHS, FCC, ICES-003, CE, C-Tick, VCCI, cUL, LVD |
| Power | |
|---|---|
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Output power | 60 W |
| Power consumption (typical) | 63.2 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Other features | |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 190 x 120 x 38 mm |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Networking features | Gigabit Ethernet |
| Power LED | Yes |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )