D-Link DGS-1008MP 8-Port Desktop Gigabit Max PoE Switch
KEY FEATURES
- High-Speed Networking
- Eight 10/100/1000 Mbps Ethernet ports
- Full/half-duplex for 10/100 Mbps Ethernet and full-duplex for 1000 Mbps Ethernet Reliability
- IEEE 802.3x Flow Control
- Store-and-forward switching scheme
- RoHS compliant Easy Setup
- Plug-and-play installation
- Auto MDI/MDI-X crossover on all ports Desktop and Rackmount Design
- Rack-mountable 11” metal casing (1U)
- Fanless design PoE Functionality
- IEEE 802.3at-compliant
- 125 W total power budget
- Up to 30 W power output per port
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
D-Link DGS-1008MP 8-Port Desktop Gigabit Max PoE Switch. Switch type: Unmanaged. Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: Gigabit Ethernet (10/100/1000), Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 8. Full duplex. MAC address table: 8000 entries, Switching capacity: 16 Gbit/s. Networking standards: IEEE 802.3ab, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x. Power over Ethernet (PoE). Rack mounting, Form factor: 1U
Something of a powerhouse when it comes to Power-over-Ethernet switches, this compact beauty offers PoE to 802.3af/at standard across all eight Gigabit Ethernet ports, at up to 30 Watts per port with a power budget total of 140 Watts. Which, put simply, means you can power devices such as access points, IP phones and video surveillance cameras simply by plugging them in with an Ethernet cable – no additional power required.
The DGS-1008MP features 8 x 10/100/1000BASE-T ports that support the IEEE 802.3at PoE+ protocol. Each of the 8 PoE+ ports can supply up to 30 watts with a total PoE power budget of 140 watts. PoE is especially suitable for devices that are far from power outlets or when you want to minimise the clutter of extra cables.
No configuration is required and installation is quick and easy. Support for Auto MDI/MDI-X on all ports eliminates the need for crossover cables when connecting to another switch. Auto- Negotiation on each port senses the link speed of a network device (10, 100 or 1000 Mbps) and intelligently adjusts for compatibility and optimal performance. The switch has been designed without fans ensuring silent operation wherever it is installed. With wire-speed filtering and store-and-forward switching, the DGS-1008MP maximises network performance while minimising the transmission of bad network packets.
DGS-1008MP switches feature both D-Link Green 3.0 Technology and IEEE802.3az Energy Efficient Ethernet (EEE) to cut operating costs without sacrificing operational performance or functionality. With D-Link Green technology, the switches constantly monitor the link status and network utilisation of every port. The switches also automatically detect cable length and can reduce transmission power usage for shorter cables. By pairing EEE capable devices with DGS-1008MP switches organizations can drastically reduce power consumption by automatically putting ports into a sleep mode when not being used.
Warranty: Limited
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Unmanaged |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Data transmission | |
|---|---|
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Store-and-forward | Yes |
| Packet forwarding rate (10 Mbps) | 1488000 pps |
| Packet forwarding rate (100 Mbps) | 148800 pps |
| Packet forwarding rate (1 Gbps) | 14880 pps |
| Packet buffer memory | 0.192 MB |
| Design | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Technical details | |
|---|---|
| Shipping (inner) case gross weight | 15.3 kg |
| Pallet height (sea) | 193.5 cm |
| Products per pallet (sea) | 180 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet (sea) | 36 pc(s) |
| Pallet gross weight (sea) | 563.8 kg |
| Pallet height (air) | 193.5 cm |
| Pallet gross width | 120 cm |
| Pallet gross length | 110 cm |
| Products per pallet (air) | 180 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet (air) | 36 pc(s) |
| Pallet gross weight (air) | 563.8 kg |
| Products per shipping (inner) case | 5 pc(s) |
| Shipping (inner) case net weight | 14.2 kg |
| Shipping (inner) case length | 54.5 cm |
| Shipping (inner) case width | 40.6 cm |
| Shipping (inner) case height | 28.5 cm |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 13.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 140 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 280 mm |
| Depth | 180 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 1.84 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 262 mm |
| Package depth | 391 mm |
| Package height | 102 mm |
| Package weight | 2.85 kg |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )