be quiet! Dark Power Pro 13 1300W ATX Fully-Modular Power Supply Unit | 80 PLUS Titanium
KEY FEATURES
- 80 PLUS Titanium efficiency (up to 94.4%)
- ATX 3.0 PSU with full support for PCIe 5.0 GPUs and GPUs with 6+2 pin connectors
- Handles massive power excursions
- Fully digital control and Active Rectifier + full bridge LLC technology for unmatched signal stability
- Improved and patented frameless Silent Wings fan for virtually inaudible operation at ordinary loads
- Full mesh PSU front with funnel-shaped air inlet
- Overclocking key switches between six 12V rails and one massive 12V rail
- Japanese 105°C capacitors ensure highest stability and reliability
- 2 PCIe 5.0 12VHPWR 600W and 6 PCIe 6+2 connectors for overclocked high-end GPUs
- Aluminum case and modular individually sleeved cables for magnificent appearance
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
be quiet! Dark Power Pro 13 | 1300W. Total power: 1300 W, AC input voltage: 115 - 240 V, Peak power: 1400 W. Motherboard power connector: 20+4 pin ATX, Motherboard power cable length: 60 cm, SATA power cable length: 500,600,750,800,900,950,1050 mm. Purpose: PC, Power supply unit (PSU) form factor: ATX, 80 PLUS certification: 80 PLUS Titanium. Product colour: Black, Cooling type: Active, Fan diameter: 13.5 cm. Cables included: CPU, PCIe, Peripheral (Molex), SATA
CUTTING EDGE TECHNOLOGIES AND PERFORMANCE
The be quiet! Dark Power Pro 13 1300W offers 80 PLUS® Titanium efficiency and world-class performance due to fully digital control and a frameless fan concept. With the latest PCIe 5.0 compatibility it is predetermined as the ATX 3.0 power supply for your next-gen graphics card.
Warranty: 10-year manufacturer’s warranty
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Power | |
|---|---|
| Total power | 1300 W |
| Peak power | 1400 W |
| AC input voltage | 115 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 15 - 9 A |
| Power factor | 0.99 |
| Combined power (+3.3V) | 150 W |
| Combined power (+12V) | 1300 W |
| Combined power (+5V) | 150 W |
| Combined power (-12V) | 6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 17.5 W |
| Max output current (+3.3V) | 25 A |
| Max output current (+12V1) | 35 A |
| Max output current (+12V2) | 35 A |
| Max output current (+12V4) | 40 A |
| Max output current (+12V3) | 40 A |
| Max output current (+5V) | 25 A |
| Max output current (-12V) | 0.5 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3.5 A |
| Efficiency | 94.5% |
| Hold time | 18 ms |
| Power protection features | Over current, Over power, Over voltage, Overheating, Short circuit, Under voltage |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Motherboard power cable length | 60 cm |
| Number of PATA power connectors | 5 |
| Number of SATA power connectors | 16 |
| SATA power cable length | 500,600,750,800,900,950,1050 mm |
| Peripheral (Molex) power cable length | 600,750,900,1050 mm |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| EPS power connector (4+4 pin) | Yes |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 6 |
| PCI Express power cable length | 60 cm |
| CPU power cable length | 70 cm |
| ATX power connector (20+4 pin) | Yes |
| PCI Express connector | Yes |
| Cabling type | Fully-Modular |
| Performance | |
|---|---|
| Purpose | PC |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Titanium |
| ATX version | 3.0 |
| EPS version | 2.92 |
| Noise level | 23.2 dB |
| Bearing technology | FDB |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 13.5 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Illumination | No |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | CPU, PCIe, Peripheral (Molex), SATA |
| Cable tie(s) included | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 150 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 2.41 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 253 mm |
| Package depth | 417 mm |
| Package height | 152 mm |
| Package weight | 6.8 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CCC, CE, Federal Communications Commission (FCC), UKCA |
| Warranty period | 10 year(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per shipping (inner) case | 2 pc(s) |
| Shipping (inner) case net weight | 14.4 kg |
| Shipping (inner) case height | 28.3 cm |
| Shipping (inner) case width | 32.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 44 cm |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )