Silverstone ST60F-ES230 600W ATX Non-Modular Power Supply Unit | 80 PLUS
KEY FEATURES
- 600 W 180 - 264 V 47 - 63 Hz
- Motherboard power connector: 20+4 pin ATX
- PC ATX 80 PLUS
- 12 cm
- Black
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Silverstone ST60F-ES230. Total power: 600 W, AC input voltage: 180 - 264 V, AC input frequency: 47 - 63 Hz. Motherboard power connector: 20+4 pin ATX, Motherboard power cable length: 50 cm. Purpose: PC, Power supply unit (PSU) form factor: ATX, 80 PLUS certification: 80 PLUS. Product colour: Black, Fan diameter: 12 cm, Number of fans: 1 fan(s). Width: 150 mm, Depth: 140 mm, Height: 86 mm
The Strider Essential series is a line of power supplies designed with high affordability and great performance. They have 80 PLUS certification with maximum efficiency of up to 85% under 230V. Equipped with powerful single +12V rail and quiet running fan, they also provide stable performance with minimum noise. For longevity, they are based on proven design and built with quality components to support 24/7 operation at up to 40 degrees Celsius. Even high-end systems with powerful graphics cards can be powered easily by Strider Essential PSUs standard 8pin/6pin PCI-E connectors, making them an outstanding choice for those seeking best value and performance for their money.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Power | |
|---|---|
| Total power | 600 W |
| AC input voltage | 180 - 264 V |
| AC input frequency | 47 - 63 Hz |
| Input current | 4.5 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 120 W |
| Combined power (+12V) | 552 W |
| Combined power (+5V) | 120 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V) | 46 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 2.5 A |
| Efficiency | 85% |
| Power protection features | Over power, Over voltage, Short circuit |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Motherboard power cable length | 50 cm |
| Number of SATA power connectors | 4 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 3 |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 2 |
| Floppy disk drive connector | Yes |
| Floppy drive power connector | 1 |
| PCI Express connector | Yes |
| Cabling type | Non-Modular |
| Performance | |
|---|---|
| Purpose | PC |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS |
| Noise level | 18 dB |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| On/off switch | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 150 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 1.41 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )