CiT CIT-TFX-300W 300W TFX Power Supply Unit | No
KEY FEATURES
- Support standard TFX form factor
- Low Noise 8cm Fan with intelligent fan speed control
- Honeycomb ventilation design for optimal heat dissipation
- Powerful +12V rail of 18A offering stable DC output and support high-end graphic card and PC system
- Low ripple noise
- Flat black cables
- OPP/OVP/UVP/SCP electrical protection included
- Safety / EMI Approvals
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Inject your PC system with the TFX-300 it is a TFX 12 V v2.31 compliant, small and compact for small desktop cases. Expanding the scope of SFF design possibilities.The best choice for system builders with features that enthusiasts want such as all silver exterior coating, low noise 80mm fan, and flat black cables.
In addition, the TFX-300 features a strong 12V rail design supports high stability outputs for even the most demanding hardware to provide reliable and high-performing system operation.
Specifications
Dimensions:
85mm x 65mm x 175mm (W x H x D)
Input Voltage:
200-230VAC
Input Current:
3A
Input Frequency Range:
50-60Hz
PFC:
PFC
Power Good Signal:
100-500ms
Hold Up Time:
10ms-40ms
Efficiency:
>72%
MTBF:
100,000 Hours
Protection:
OVP / UVP / OPP / SCP
Power:
300W
Operation Temperature:
0-40°C
Safety:
CE / UKCA / FCC / CB / REACH / EAC / RoHS
Cooling:
80mm Black Fan
Noise:
<17 dBA
Manufacturer Part Number:
CIT-TFX-300W
EAN Number:
5055492413260
Has Mains Plug:
No
Colour:
Silver
What's In The Box:
PSU
Manual
Unit (Product) Dimensions (mm):
85mm x 65mm x 175mm (W x H x D)
Packaging Dimensions (mm):
210mm x 76mm x 142mm (W x H x D)
Net Weight (KGs):
0.83 KGs
Gross Weight (KGs):
0.93 KG
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Power | |
|---|---|
| Total power | 300 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 3 A |
| Max output current (+3.3V) | 15 A |
| Max output current (+12V) | 18 A |
| Max output current (+5V) | 15 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 2 A |
| Efficiency | 72% |
| Hold time | 10 ms |
| Power protection features | Over power, Over voltage |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Motherboard power connector | 24-pin ATX |
| Motherboard power cable length | 33 cm |
| Number of SATA power connectors | 3 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 1 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| CPU power cable length | 33.5 cm |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Purpose | PC |
| Power supply unit (PSU) form factor | TFX |
| 80 PLUS certification | No |
| Noise level | 17 dB |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 8 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| On/off switch | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | AC, CPU, PCIe, Peripheral (Molex), SATA |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 85 mm |
| Depth | 175 mm |
| Height | 65 mm |
| Weight | 830 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 280210 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 76 mm |
| Package weight | 930 g |
| Package type | Box |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, China Compulsory Certification (CCC), Federal Communications Commission (FCC), REACH, RoHS |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )