Logitech MX Keys S for Mac Keyboard | Wireless, QWERTY, Aluminium, Backlit
KEY FEATURES
- Office
- RF Wireless + Bluetooth Scissor key switch
- QWERTY UK English
- Full-size (100%) Numeric keypad
- Backlight LED White
- Aluminium, Black
- 1 pc(s)
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Logitech MX Keys S for Mac. Keyboard form factor: Full-size (100%). Keyboard style: Straight. Connectivity technology: Wireless, Device interface: RF Wireless + Bluetooth, Keyboard key switch: Scissor key switch, Keyboard layout: QWERTY. Backlight type: LED. Recommended usage: Office. Product colour: Aluminium, Black
MASTERED FOR MAC
You’ll get more functionality with a dedicated Mac key layout, matching Apple finishes in space gray and pale gray, smart illumination, programmable keys.
If you want to save space on your desk but not compromise on performance, you can choose the minimalist MX Keys Mini for Mac.
FAST FLUID PRECISE TYPING
Type with confidence and speed with spherically-dished keys shaped for your fingertips, minimizing the chances of a mistype, while increased key stability reduces noise.
AUTOMATE REPETITIVE TASKS
Easily create and share time-saving Smart Actions shortcuts to perform multiple actions with a single keystroke with the Logi Options+ app.
SMART ILLUMINATION MADE SMARTER
Backlit keys light up when your hands approach the keyboard and automatically brighten or fade to suit your environment. Control on MX Keys S for Mac backlighting duration and brightness in Logi Options+.
MORE COMFORT. DEEPER FOCUS.
The low-profile design & optimum angle for a natural wrist position, provides effortless precision and longer hours of typing comfort.
CONNECT WITH UP TO 3 APPLE DEVICES
Pair MX Keys S for Mac with multiple Mac computers and iPads via Bluetooth Low Energy and switch between them at the push of a button.
NEVER COMPROMISE. CHOOSE RECYCLED
There is no reason to compromise performance with sustainability. That’s why our products are made with high quality recycled plastic and engineered for speed, precision, and high performance.
2-Year Limited Hardware Warranty
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Keyboard | |
|---|---|
| Recommended usage | Office |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | UK English |
| Pointing device | No |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Multi-device support | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Programmable hot keys | Yes |
| Multimedia keys | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Key travel distance | 1.8 mm |
| Actuation force | 60 g |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Backlight type | LED |
| Backlight colour | White |
| Adjustable backlight | Yes |
| Keyboard style | Straight |
| Product colour | Aluminium, Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Plastic |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Wireless range | 10 m |
| Detachable cable | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Number of batteries (keyboard) | 1 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 1500 mAh |
| Service life of battery | 5 month(s) |
| Rechargeable | Yes |
| Charging source | USB Type-C |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina |
| Mobile operating systems supported | iOS 14, iPadOS 14 |
| Sustainability | |
|---|---|
| Post-consumer recycled plastic | 26% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 430.2 x 20.5 x 131.63 mm |
| Keyboard weight | 810 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Packaging content | KeyboardUSB-C charging cable (USB-C to USB-C)User documentation |
| Packaging data | |
|---|---|
| Receiver included | No |
| Cables included | USB Type-C |
| User guide | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 2 year(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Compatibility | Logi Bolt-USB-ontvanger |
| Applications supported | Logi Options+ |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )