Corsair K55 CORE TKL RGB keyboard Gaming USB QWERTY UK English Black
KEY FEATURES
- Gaming
- USB Membrane
- QWERTY UK English
- Tenkeyless (80 - 87%)
- Windows keys Adjustable keyboard height
- Backlight RGB LED RGB
- Black
- 1 pc(s)
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Corsair K55 CORE TKL RGB. Keyboard form factor: Tenkeyless (80 - 87%). Keyboard style: Curved. Connectivity technology: Wired, Device interface: USB, Keyboard key switch: Membrane, Keyboard layout: QWERTY, Keyboard number of keys: 88. Backlight type: RGB LED. Recommended usage: Gaming. Product colour: Black
K55 CORE TKL
TENKEYLESS RGB GAMING KEYBOARD
WINNING BEGINS HERE
A TKL-size membrane gaming keyboard, glowing with RGB. Embark on your quest for victory.
MAKE THE KEY PLAYS
Quiet and responsive membrane keys let you game, type, and chat effortlessly. With responsive 1,000Hz polling and 12-key rollover, you’ll get the benefits of quick, precise input detection.
300ml SPILL RESISTANCE
K55 CORE TKL withstands spills and water attacks, so you’ll always stay in the game.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
24/7 Customer support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Keyboard | |
|---|---|
| Recommended usage | Gaming |
| Device interface | USB |
| Keyboard key switch | Membrane |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | UK English |
| Pointing device | No |
| Keyboard form factor | Tenkeyless (80 - 87%) |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard number of keys | 88 |
| Windows keys | Yes |
| Multimedia keys | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Rollover | 12-key rollover |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Built-in memory | Yes |
| Spill-resistant up to | 300 ml |
| Design | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Backlight type | RGB LED |
| Backlight colour | RGB |
| Adjustable backlight | Yes |
| Keyboard style | Curved |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Protection features | Spill resistant |
| Features | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-A |
| Win lock | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard weight | 843 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Warranty card | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )