Logitech Wireless Combo MK270 Keyboard | Wireless, QWERTY, Black, Mouse Included
KEY FEATURES
- Reliable Plug and Play: The USB receiver provides a reliable wireless connection up to 10 m , so you can forget about drop-outs and delays and take it wherever you use your computer
- Type in Comfort: The design of this keyboard creates a comfortable typing experience thanks to the low-profile, quiet keys and standard layout with full-size F-keys, number pad, and arrow keys
- Durable and Resilient: This full-size wireless keyboard features a spill-resistant design , durable keys and sturdy tilt legs with adjustable height
- Long Battery Life: MK270 combo features a 36-month keyboard and 12-month mouse battery life , along with on/off switches allowing you to go months without the hassle of changing batteries
- Easy to Use: This USB keyboard and mouse set features 8 multimedia hotkeys for instant access to the Internet, email, play/pause, and volume so you can easily check out your favourite sites
- Comfortable Mouse: This compact cordless mouse is designed to be equally comfortable for both left- and right-handed users, plus its smooth cursor control allows easy navigation on most surfaces
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Logitech Wireless Combo MK270. Keyboard form factor: Full-size (100%). Keyboard style: Straight. Connectivity technology: Wireless, Device interface: USB, Keyboard layout: QWERTY, Keyboard number of keys: 111, Recommended usage: Home. Product colour: Black. Mouse included
This wireless keyboard and mouse combo delivers silent-key typing, precise cursor control and durability for busy school settings. Students and teachers enjoy full-size keyboard with F keys and number pad. Durable keys last up to 10 million keystrokes. Silicone cover tightly wraps keyboard to provide a liquid barrier tested to withstand frequent cleaning and disinfecting for safe, shared use. 1000 dpi advanced optical tracking mouse provides smooth control for easy clicking, scrolling and dragging. Contoured mouse supports allows left- or right-handed students and teachers to work with comfort and ease all day long. Out-of-the-box ChromeOSTM and Windows(R) compatibility. [1,2,3]
[1] Number lock key excluded from 10 million keystroke life.
[2] Tested to withstand 2,700 wipe cycles with alcohol; equal to 5 classroom sessions per day, 180 classroom days per year over 3 years.
[3] This product has been certified by Logitech to meet Google's compatibility standards. Google is not responsible for the operation of this product or its compliance with safety requirements.
Warranty: 3 years
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
24/7 Customer support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Keyboard | |
|---|---|
| Recommended usage | Home |
| Device interface | RF Wireless |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | UK English |
| Pointing device | No |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard number of keys | 111 |
| Keyboard keys operating life | 5 million characters |
| Windows keys | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Number of hot keys | 8 |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB hub | No |
| Purpose | PC/Server |
| Fingerprint reader | No |
| Key travel distance | 3.2 mm |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Spill-resistant up to | 60 ml |
| Angle adjustment (max) | 8° |
| On/off switch | Yes |
| Certification | CEFCCCB |
| Design | |
|---|---|
| Backlight | No |
| Keyboard style | Straight |
| Full-size keyboard | Yes |
| Wrist rest | No |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Product colour | Black |
| Protection features | Spill resistant |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Wireless range | 10 m |
| Plug and Play | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Battery technology | Alkaline |
| Battery capacity | 1000 mAh |
| Auto power off | Yes |
| Service life of battery | 36 month(s) |
| Number of batteries supported | 3 |
| Battery type | AAA |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | Yes |
| Form factor | Ambidextrous |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Scrolling directions | Vertical |
| Mouse battery type | AA |
| Mouse battery life | 12 month(s) |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Minimum system requirements | What you need:Windows 7, 8, 10 or laterChrome OSAn available USB ports |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 441 x 18 x 149 mm |
| Keyboard weight | 498 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 60 x 39 x 99 mm |
| Mouse weight | 75.2 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Receiver dimensions (WxDxH) | 14.4 x 6.6 x 18.7 mm |
| Receiver weight | 2 g |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package width | 158 mm |
| Package depth | 510 mm |
| Package height | 46 mm |
| Package weight | 743.5 g |
| Package type | Box |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 50992060392919 |
| Master (outer) case width | 306 mm |
| Master (outer) case length | 403 mm |
| Master (outer) case height | 224 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.03 kg |
| Products per pallet | 360 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Windows (XP, Vista, 7, 8, 10 and later) Chrome OS |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )