Logitech MK295 Silent Wireless Combo Keyboard | Wireless, QWERTY, Graphite, Mouse Included
KEY FEATURES
- SILENT TOUCH TECHNOLOGY: Logitech MK295 is a wireless keyboard and mouse combo with advanced optical tracking. Get the same typing and clicking feel, with 90% less noise for improved focus
- FULL-SIZED COMFORT: The keyboard features a full numpad and 8 handy shortcut buttons for easier navigation and efficient data entry
- WIRELESS CONNECTION: Do away with desktop clutter thanks to a lag-free, 2.4GHz wireless connection. The keyboard comes with a 10 m range and USB receiver
- PLUG-AND-PLAY: Keep it simple with a streamlined plug-and-play keyboard and mouse combo. Logitech MK295 is compatible with ChromeOS and Windows systems on your laptop or PC computer
- DURABLE DESIGN: Spill-resistant, solid layout and durable keys built to last. Sturdy tilt legs give an adjustable height
- LONG-LASTING BATTERY: Get months of battery life – including a 36-month keyboard and 18-month mouse – minus the hassle of changing batteries. On/off switches are included to save power
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Logitech MK295 Silent Wireless Combo. Keyboard form factor: Full-size (100%). Keyboard style: Straight. Device interface: USB, Keyboard layout: QWERTY, Recommended usage: Office. Product colour: Graphite. Mouse included
Stay focused and get more done with Logitech MK295 Silent Wireless Combo — a keyboard and mouse combo designed to eliminate excess noise for you and those around you.
Welcome a new, virtually noise-free keyboard and mouse experience. The combo uses new SilentTouch technology to remove over 90% of disruptive sounds while also keeping the familiar typing and clicking feel.
No more drop-outs and lag thanks to a strong, reliable 2.4 GHz wireless connection with a 10 m range. Free up your desk with a USB receiver—so tiny, it can stay in your computer.
The spill-proof design, durable keys, and sturdy tilt legs with adjustable height add an extra layer of utility and comfort.
Warranty: 2 years
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
24/7 Customer support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Keyboard | |
|---|---|
| Recommended usage | Office |
| Device interface | RF Wireless |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | UK English |
| Pointing device | No |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard keys operating life | 7 million characters |
| Connectivity technology | Wireless |
| Key travel distance | 3.2 mm |
| Actuation force | 57 g |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Actuation point | 2.4 mm |
| Silent keys | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Backlight | No |
| Keyboard style | Straight |
| Wrist rest | No |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Product colour | Graphite |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Rubber |
| Protection features | Spill resistant |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | AA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Battery technology | Alkaline |
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Service life of battery | 18 month(s) |
| Number of batteries supported | 3 |
| Battery type | AA |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | Yes |
| Form factor | Ambidextrous |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Buttons quantity | 3 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Scrolling directions | Vertical |
| Mouse battery type | AA |
| Number of batteries (mouse) | 1 |
| Acceleration (max) | 30 G |
| Feet durability | 250 km |
| Mouse tracking speed | 160 ips |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Minimum system requirements | What you need:- Windows 10 or later, Windows 8, Windows 7- Chrome OS- Requires an available USB port |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 441 x 149 x 18 mm |
| Keyboard weight | 498 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 60 x 39 x 99 mm |
| Mouse weight | 75.2 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Receiver dimensions (WxDxH) | 18.7 x 6.1 x 14.4 mm |
| Receiver weight | 1.8 g |
| Batteries included | Yes |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Package width | 158 mm |
| Package depth | 510 mm |
| Package height | 46 mm |
| Package weight | 750 g |
| Package type | Box |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case width | 306 mm |
| Master (outer) case length | 403 mm |
| Master (outer) case height | 224 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.03 kg |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )