ASUS ROG Falcata keyboard Gaming USB + RF Wireless + Bluetooth QWERTY Black
KEY FEATURES
- Versatile split-keyboard design: Suits different gaming setups, allowing players to use the left keyboard module, freeing up space for their mousing hand
- Hot-swappable ROG HFX V2 Magnetic Switch: Refined keystrokes with customizable 0.1–3.5mm actuation and 0.01mm-step precise tuning
- New ROG Hall Sensor: Exceptional precision, accurate input detection, reduces electrical noise and interference, and increases magnetic flux limits for superior performance
- Intuitive control: Instantly adjust actuation point, Rapid Trigger sensitivity, volume, media, and keyboard lighting with the multi-function wheel and button
- Superb connectivity: ROG SpeedNova 8K wireless technology, wired USB, and Bluetooth connectivity supports up to five devices simultaneously; wired and wireless modes offer up to 8K polling rate
- Enhanced typing experiences: Integrated four-layer dampening absorbs pinging noises and offers a more cushioned typing feel
- Rapid Trigger toggle: Convenient switch for the fastest typing response and key repeat
- Detachable silicone wrist rests: Two pads perfectly complement the keyboard’s unique tilt-incline angles for unparalleled comfort
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
ASUS ROG Falcata. Keyboard form factor: 75%. Keyboard style: Straight. Connectivity technology: Wired & Wireless, Device interface: USB + RF Wireless + Bluetooth, Keyboard key switch: Magnetic-mechanical key switch, Keyboard layout: QWERTY. Backlight type: RGB LED, Wrist rest. Recommended usage: Gaming. Product colour: Black
ROG Falcata 75% split gaming keyboard with hot-swappable ROG HFX V2 Magnetic Switches and ROG Hall Sensor; featuring Rapid Trigger toggle, intuitive control and multi-function wheel, tri-mode connectivity with ROG SpeedNova 8K wireless technology, Zone Mode, four-layer dampening and detachable silicone wrist rests
SWIFT. SLEEK. SPLIT.
ROG Falcata is a 75% split gaming keyboard designed for precision and flexibility. It features the hot-swappable ROG HFX V2 Magnetic Switch and ROG Hall Sensor for ultra-responsive keystrokes. It includes a Rapid Trigger toggle, intuitive multi-function wheel and button, ROG SpeedNova 8K wireless technology, and tri-mode connectivity. A unique Zone Mode optimizes hardware settings and primes the Falcata for top-tier performance in an instant. For user comfort, the Falcata includes four-layer dampening and detachable silicone wrist rests.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
24/7 Customer support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Keyboard | |
|---|---|
| Recommended usage | Gaming |
| Device interface | USB + RF Wireless + Bluetooth |
| Keyboard key switch | Magnetic-mechanical key switch |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Pointing device | No |
| Keyboard form factor | 75% |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard key switch technology | ROG HFX Magnetic |
| Windows keys | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Rollover | N-key rollover |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Polling rate | 8000 Hz |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Design | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Backlight type | RGB LED |
| Backlight colour | Multicolour |
| Adjustable backlight | Yes |
| Keyboard style | Straight |
| Wrist rest | Yes |
| Product colour | Black |
| Features | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| Detachable cable | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Battery, USB |
| Battery life (max) | 200 h |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 327 x 127 x 38 mm |
| Keyboard weight | 968 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | No |
| Packaging data | |
|---|---|
| User guide | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )