ASUS ROG Azoth X keyboard Gaming USB White
KEY FEATURES
- Stellar-themed ROG keycaps: Special dye-sublimated keycaps are semi-translucent, allowing RGB lighting to pass through on three sides for a striking aesthetic
- South-facing PCB: Optimized for keycap compatibility and customization, allowing for personalized setups with custom keycaps and advanced lighting effects
- FR4 positioning plate: Provides a more flexible typing feel and low-pitched, crisp typing acoustics
- Silicon wrist rest: Extended design ensures comfortable typing experiences while providing firm support over time
- OLED display: Shows system info and a variety of setting indicators, with a three-way knob for intuitive control over various keyboard settings
- Hot-swappable ROG NX V2 Mechanical Switches: Support more keycap profiles and deliver softer acoustics and a more refined typing feel
- Gasket mount and five-layer dampening design: One silicone and four PORON® layers absorb vibrations and switch pinging noises for sublime acoustics
- Tri-mode connection: Connect via Bluetooth® (up to three devices simultaneously), 2.4 GHz with ROG SpeedNova wireless technology, or wired USB
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
ASUS ROG Azoth X. Keyboard form factor: 75%. Keyboard style: Straight. Connectivity technology: Wired & Wireless, Device interface: USB, Keyboard key switch: Mechanical, Keyboard number of keys: 81. Backlight type: RGB LED, Wrist rest. Cable length: 2 m. Recommended usage: Gaming. Product colour: White
ROG Azoth X 75% custom gaming keyboard with hot-swappable ROG NX V2 Mechanical Switches, dye-sublimated and semi-translucent keycaps, metal top cover, gasket mount, five-layer dampening foam, FR4 positioning plate, south-facing PCB, tri-mode connection with 2.4 GHz SpeedNova technology, OLED display, three-way control knob, wrist rest, three tilt angles, and Mac support
CRAFTED FOR IMMERSION
The ROG Azoth X is a 75% custom gaming keyboard built for discerning gamers and keyboard enthusiasts who demand precision and versatility. It features hot-swappable ROG NX Mechanical Switches V2 and dye-sublimated Stellar-themed ROG keycaps for enhanced durability and aesthetics. A south-facing PCB ensures compatibility with a broad range of switches and keycaps, while five dampening players, a gasket mount, and an FR4 positioning plate work in unison to provide refined typing experiences. The Azoth X boasts an OLED display with intuitive controls, tri-mode connectivity including 2.4GHz ROG SpeedNova technology, a silicone wrist rest, three tilt angles, and Mac support.
Three-Side Translucent & Dye-Sublimated Keycaps
Stylish and functional, the keycaps on Azoth X feature a three-sided semi-translucent design that amplifies RGB shine-through for a stunning visual display. The front and top of each keycap is dye-sublimated with the ROG Stellar theme, giving it a signature look while ensuring legends stay sharp and vibrant even after countless gaming sessions.
OLED Display & Three-Way Control Knob
The innovative 2-inch OLED panel can show keyboard status, including Caps Lock, connection type, and PC/Mac mode indicators. It can also be used to display battery level, multimedia info, custom animations, or other system parameters such as CPU temperature. A side button and a three-way control knob provide intuitive control when selecting and adjusting various keyboard settings.
Speed Tap Mode
When activated, Speed Tap mode prioritizes the latest input and automatically releases the previous one when two keys are pressed. This means that in FPS games, pressing two opposing directional keys (e.g., A and D) will no longer cause the in-game character to stop moving. Instead, directional changes can now be made immediately without having to release the previous key, eliminating any time gap for counter-strafing and ensuring precise aim every time.
Versatile Tri-Mode Connection
ROG SpeedNova wireless technology offers up to 1600+ hours of stable, uninterrupted near-zero-latency gameplay in 2.4 GHz RF mode (RGB and OLED off). Alternatively, you can use Bluetooth mode to connect to up to three devices at the same time, or charge and play simultaneously in wired USB mode.
The Azoth X also supports ROG Polling Rate Booster – an ROG-exclusive accessory that upgrades your keyboard polling rate up to true 8000 Hz in both wired and wireless mode.
*ROG Polling Rate Booster sold separately.
The ROG Omni Receiver allows wireless connection to one compatible keyboard and one compatible mouse at the same time with just one single USB receiver.
Three Tilt Angles
Two pairs of keyboard feet of differing heights give Azoth X three ergonomic tilt angles to suit user preferences.
Wrist Rest
The extended silicone wrist rest is tailored to perfectly complement the ROG Azoth X. Its ergonomic design ensures comfortable typing experiences while providing firm support.
Extra Tuning
The spacebar has extra lubing and modifications for enhanced acoustics and feel. Additionally, five RGB LEDs under the spacebar create stunning lighting effects.
Keyboard Stabilizer
The pre-lubed keyboard stabilizer has been specially tuned with gamers in mind: it produces less friction, allowing long keys such as Spacebar, Shift and Enter to deliver keystrokes that stay true to the original switch feel.
Hot-Swappable Switches
Users can swap and install their preferred switch type for a unique, customized feel.
ON-THE-FLY MACRO RECORDINGS
Record macros on the fly and map them to fully programmable keys.
ONBOARD MEMORY
Save up to six profiles, including up to five custom schemes, and use them anytime, anywhere.
100% ANTI-GHOSTING & N-KEY ROLLOVER
Every keystroke is registered accurately, no matter how many keys are pressed.
MACOS SUPPORT
Easily toggle MacOS mode to remap the keys for use with MacBooks and Macs.
Armoury Crate is currently not compatible with MacOS.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Keyboard | |
|---|---|
| Recommended usage | Gaming |
| Device interface | USB |
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Keyboard form factor | 75% |
| Numeric keypad | No |
| Keycaps material | Polybutylene terephthalate (PBT) |
| Keycaps | Double shot |
| Keyboard number of keys | 81 |
| Keyboard key profile | High-profile |
| Island-style keyboard | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Programmable hot keys | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Design | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Backlight type | RGB LED |
| Backlight colour | Multicolour |
| Keyboard style | Straight |
| Wrist rest | Yes |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Product colour | White |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Built-in display | Yes |
| Display type | OLED |
| Features | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| Cable length | 2 m |
| Detachable cable | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 325.4 x 136.2 x 40 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of products included | 1 pc(s) |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )