CHERRY DW 3000 Keyboard | Wireless, QWERTY, Black, Mouse Included
KEY FEATURES
- Flat, wireless keyboard including cursor and number pad
- Whisper keystroke keys with durable key inscription
- Up to 10 million keystrokes
- 4 hotkeys (calculator, e-mail, browser, sleep mode)
- Plug & Play via USB connection
- 3-button mouse, for both left-handed and right-handed operation
- Optical sensor technology (1,200 dpi)
- Battery status display in keyboard and mouse
- Almost interference-free wireless 2.4 GHz technology (range of up to 32 ft)
- Nano USB receiver
- GS approval
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
CHERRY DW 3000. Keyboard form factor: Full-size (100%). Keyboard style: Straight. Connectivity technology: Wireless, Device interface: RF Wireless, Keyboard layout: QWERTY, Keyboard number of keys: 108, Recommended usage: Home/Office. Product colour: Black. Mouse included
The wireless desktop set CHERRY DW 3000 is rock-solid CHERRY technology with an excellent price-performance ratio. The flat, clearly designed keyboard with short-stroke soft keys enables precise, fast writing with minimal noise generation. In addition, the key legends are laser engraved, making them durable, wear resistant and easy to read. The optical 3-button mouse matches the design and technology of the keyboard, and glides impressively over most surfaces. CHERRY DW 3000 is optimised for professional use in the workplace – in typical CHERRY quality: reliable, high performance and lasting.
1 year
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
24/7 Customer support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Keyboard | |
|---|---|
| Recommended usage | Home/Office |
| Device interface | RF Wireless |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | UK English |
| Pointing device | No |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Numeric keypad | Yes |
| Physical layout | ISO |
| Keycaps material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Keyboard number of keys | 108 |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Windows keys | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Number of hot keys | 4 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Certification | c-tickULCEFCCTÜV-Süd/GSUKCA |
| Design | |
|---|---|
| Backlight | No |
| Keyboard style | Straight |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 1 |
| Battery technology | Alkaline |
| Power consumption | 3 mA |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | Yes |
| Form factor | Ambidextrous |
| Movement resolution | 1200 DPI |
| Buttons quantity | 3 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Scrolling directions | Vertical |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows XP |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 458 x 170 x 20 mm |
| Keyboard weight | 502 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 109 x 62 x 37 mm |
| Mouse weight | 85 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Manual | Yes |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, China RoHS, Federal Communications Commission (FCC), RCM, UKCA |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )