Logitech G G413 TKL SE Mechanical Gaming Keyboard Mechanical Gaming Keyboard | Wired, QWERTY, Tenkeyless (80 - 87%), Black, Backlit
KEY FEATURES
- MECHANICAL Tactile Switches
- PBT KEYCAPS Heat and Wear Resistant
- ALUMINUM ALLOY High-Quality Durable Design
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Logitech G G413 TKL SE Mechanical Gaming Keyboard. Keyboard form factor: Tenkeyless (80 - 87%), Device interface: USB, Keyboard key switch: Mechanical, Keyboard layout: QWERTY. Backlight type: LED. Cable length: 1.8 m. Recommended usage: Gaming. Product colour: Black
MADE FOR PLAY
G413 TKL SE puts gaming-grade performance—from tactile mechanical switches to 6-key rollover anti-ghosting and PBT keycaps—into optimal compact form. With minimalist tenkeyless design and sturdy, durable aluminum alloy build, it’s ready to compete.
TACTILE MECHANICAL SWITCHES
G413 TKL SE comes with a tenkeyless layout for peak performance. Gaming-grade tactile mechanical switches deliver subtle feedback through the actuation moment—ideal for split-second decisions in competitive and FPS gaming.
PBT KEYCAPS
Durable keycaps are vital for lasting confidence in all your keystrokes. G413 TKL SE keycaps are made with PBT—the most durable material on the market. PBT provides excellent heat and wear resistance for optimal gaming performance over the life of your keyboard.
LED LIGHTING
Whether you’re in a competitive match or playing with friends, focus is a must. G413 TKL SE features white LED lighting thoughtfully designed to enhance concentration and clarity.
6-KEY ROLLOVER WITH ANTI-GHOST
6-key rollover with an anti-ghosting gaming matrix provides total control in the heat of the game. Press multiple keys seamlessly and simultaneously.
BUILT TO LAST
G413 TKL SE features a black brushed aircraft-quality 5052 low-carbon aluminum alloy top case, gaming-grade mechanical switches and PBT keycaps for a premium experience and superior durability.
Warranty: 2-Year Limited Hardware Warranty
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Keyboard | |
|---|---|
| Recommended usage | Gaming |
| Device interface | USB |
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | UK English |
| Pointing device | No |
| Keyboard form factor | Tenkeyless (80 - 87%) |
| Numeric keypad | No |
| Keycaps material | Polybutylene terephthalate (PBT) |
| Keyboard key switch technology | Logitech Tactile |
| Keyboard key profile | High-profile |
| Connectivity technology | Wired |
| Key travel distance | 4 mm |
| Actuation force | 50 g |
| Rollover | 6-key rollover |
| Actuation point | 1.9 mm |
| Design | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Backlight type | LED |
| Backlight colour | White |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Aluminium |
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 1.8 m |
| Anti-ghosting | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey |
| Minimum system requirements | USB 2.0 Port |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 127 x 355 x 36.3 mm |
| Keyboard weight | 650 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Packaging content | G413 TKL SE Mechanical Gaming Keyboard User Documentation |
| Packaging data | |
|---|---|
| Batteries included | No |
| User guide | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package width | 45 mm |
| Package depth | 377 mm |
| Package height | 173 mm |
| Package weight | 884 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case width | 200 mm |
| Master (outer) case length | 396 mm |
| Master (outer) case height | 206 mm |
| Master (outer) case gross weight | 3.9 kg |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )