Cooler Master MK770 Mechanical Keyboard | Wired & Wireless, QWERTY, Dark Grey, Backlit
KEY FEATURES
- Hot-swappable mechanical switches - for easy customization without the need for soldering
- The Kailh Box V2 switches - factory-applied lubrication for a smooth, typing experience
- Gasket structure - reduces vibration and noise for a comfortable typing experience
- RGB Backlighting – illuminate individual keys with multiple lighting modes and effects to match the stunning performance with stunning looks!
- The noise-absorbing design - silicone dampers and EVA helps dampen keystroke sounds
- High-purity PBT double shot keycaps - increased durability and long-lasting colors. PBT content up to 85%
- The 3-way wheel - tactile controls is customizable with software
- New CM stabilizers - factory-optimized and pre- lubricated for smoother movement and no rattle
- Easy-to-use Master Control software - for customizing lighting modes and macros
- Hybrid wireless connectivity - with minimal lag and low power consumption
- Compatible with multiple operating systems - including Windows, Mac, iOS, and Android
- Colorful design options - New color schemes make it easy to find the perfect one for you
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
The Ultimate in Customization and Comfort
MK770
Introducing the Cooler Master MK770 Hybrid Wireless Keyboard, not merely a piece of technology, but a seamless extension of your essence. Immerse yourself in a world where comfort intertwines with innovation, where the boundaries between you and your device fade away.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
24/7 Customer support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Keyboard | |
|---|---|
| Recommended usage | Universal |
| Device interface | USB + RF Wireless + Bluetooth |
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | UK English |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Physical layout | ISO |
| Keycaps material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Keyboard key switch technology | Kailh Box V2 Red |
| Keyboard number of keys | 99 |
| Keyboard key profile | High-profile |
| Windows keys | Yes |
| Multimedia keys | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Polling rate | 125,1000 Hz |
| Built-in memory | Yes |
| Built-in memory capacity | 128 KB |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Key response time (max) | 1 ms |
| Design | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Backlight type | RGB LED |
| Backlight colour | Multicolour |
| Keyboard style | Straight |
| Wrist rest | No |
| Product colour | Dark Grey, Grey |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Features | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-A |
| Cable length | 1.8 m |
| Detachable cable | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Battery, USB |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Rechargeable | Yes |
| USB Power Delivery | No |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| General Information | |
|---|---|
| Product Family | Peripherals |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 140.42 x 380.89 x 38.74 mm |
| Keyboard weight | 1.05 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | No |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package width | 184 mm |
| Package depth | 396 mm |
| Package height | 51 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 414 mm |
| Master (outer) case length | 555 mm |
| Master (outer) case height | 206 mm |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )