ASUS ROG Falchion Ace HFX ZywOo Edition keyboard Gaming USB QWERTY US International Black
KEY FEATURES
- Battle-tested on the biggest stage: ZywOo’s keyboard of choice in recent championship runs, delivering elite-level play for Majors wins.
- Signature design: Custom aesthetic reflect ZywOo’s focused mindset and competitive identity
- ROG HFX Magnetic Switches: Deliver a solid feel and customizable 0.1 – 4.0mm actuation for instant keystrokes
- Rapid Trigger toggle: Convenient switch for the fastest typing response and key repeat
- 8000 Hz polling rate: Provides a 0.125 ms response time — up to 8X faster than competitor keyboards
- Enhanced typing experiences: Integrated five-layer dampening and silicone gasket mount absorb pinging noises and offer a more cushioned typing feel
- Intuitive control: Set actuation point, play/pause media, adjust volume and keyboard lighting via multi-function button and interactive touch panel
- Dual USB-C®: Flexible port placement for a neater setup, and enable users to quick-toggle between two PCs
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
ASUS ROG Falchion Ace HFX ZywOo Edition. Keyboard form factor: 65%, Connectivity technology: Wired, Device interface: USB, Keyboard key switch: Magnetic-mechanical key switch, Keyboard layout: QWERTY. Backlight type: RGB LED. Recommended usage: Gaming. Product colour: Black
ROG Falchion Ace HFX
ZywOo Edition
The Chosen Keyboard
Styled with confidence, the ROG Falchion Ace HFX ZywOo Edition captures ZywOo's unmistakable sense of design—bold, refined, and built to stand out on any stage. Backed by HFX Magnetic Switches, Rapid Trigger, and 8000 Hz polling, it delivers tournament-grade performance in a compact, precision-crafted form.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
24/7 Customer support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Keyboard | |
|---|---|
| Recommended usage | Gaming |
| Device interface | USB |
| Keyboard key switch | Magnetic-mechanical key switch |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | US International |
| Pointing device | No |
| Keyboard form factor | 65% |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard key switch technology | ROG HFX Magnetic |
| Hot keys | Yes |
| Programmable hot keys | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Rollover | N-key rollover |
| Polling rate | 8000 Hz |
| Design | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Backlight type | RGB LED |
| Backlight colour | Multicolour |
| Product colour | Black |
| Features | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-C |
| Anti-ghosting | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| USB Type-C charging port | No |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 315 x 115 x 35 mm |
| Keyboard weight | 643 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | No |
| Packaging data | |
|---|---|
| User guide | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )