ASUS ROG Azoth keyboard Gaming USB + RF Wireless + Bluetooth White
KEY FEATURES
- Unique gasket mount design: Silicone gasket mount with three layers of dampening foams combine to provide an unrivaled typing experience
- Tri-mode connection: Use Bluetooth® to connect and switch between three devices at a time, ROG SpeedNova wireless technology provides up to 2,000+ hours of low-latency gameplay in 2.4 GHz RF wireless mode (OLED & RGB off), or use standard wired USB
- OLED display and intuitive controls: View system info and keyboard settings at a glance; built-in three-way knob allows for quick settings adjustment
- Hot-swappable ROG NX mechanical switches: Pre-lubed switches for smoother clicks and eliminates bouncing noises respectively; fast actuation and ROG-tuned force curves provide great keystroke feel and consistency
- Enhanced typing experience: Pre-lubed keyboard stabilizer produces less friction for smoother keystrokes and stability for longer keys; durable ROG PBT doubleshot keycaps offer a premium feel
- Switch lube kit: Bundled essentials including Krytox™ GPL-205-GD0 lubricant to get beginners started on keyboard DIY
- Ergonomic design: Two pairs of keyboard feet of different heights provide up to three tilt positions
- MacOS support: Easily toggle between Windows and MacOS modes
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
ASUS ROG Azoth. Keyboard form factor: 75%. Keyboard style: Straight. Connectivity technology: Wired & Wireless, Device interface: USB + RF Wireless + Bluetooth, Keyboard key switch: Mechanical. Backlight type: RGB LED. Cable length: 2 m. Recommended usage: Gaming. Product colour: White
TRANSCEND THE LIMITS
ROG Azoth is a 75% gaming keyboard bristling with DIY features traditionally found on premium custom keyboards. A metal top cover with silicone gasket mount and three-layer dampening, hot-swappable, pre-lubed ROG NX mechanical switches and keyboard stabilizer, ROG PBT doubleshot keycaps and bundled switch lube kit combine to create unprecedented typing experiences. ROG Azoth also has an OLED display with intuitive controls, versatile tri-mode connectivity with SpeedNova wireless technology in 2.4 GHz mode, three adjustable tilt positions, and MacOS support.
OLED Display & Three-Way Control Knob
This sophisticated 2-inch OLED panel can set to show keyboard status, including Caps Lock, connection mode and PC/Mac mode indicators. It can also show battery level, multimedia info, custom animations, as well as system parameters such as CPU temperature.
Intuitively make adjustments and tweak settings with the three-way control knob & side button and OLED display.
Versatile Tri-Mode Connection
ROG SpeedNova wireless technology offers up to 2,000+ hours of stable, uninterrupted near-zero-latency gameplay in 2.4 GHz RF mode (RGB and OLED off). Alternatively, you can use Bluetooth mode to connect to up to three devices at the same time, or charge and play simultaneously in wired USB mode.
A Typing Feel Like No Other
Silicone Gaskets
Silicone gasket mount design gives the Azoth a more cushioned and pleasant typing feel than traditional mechanical keyboards.
Silicone Pad
Durable 3.5 mm-thick silicone pad to absorb noise
PORON® Foam
PORON® foam to absorb case ping and hollowness
Silicone Foam
Silicone foam-lined base case completely eliminates echoes and ensures a flat surface for the PORON® foam
ROG NX Mechanical Switch
ROG-exclusive gaming switch -
Tuned for great keystroke feel and consistency with fast actuation.
The switches have lubricated stems and base housings that offer a smoother click feel and eliminate spring bouncing noises respectively.
LINEAR & SWIFT
ROG NX Red Mechanical Switches provide a 1.8mm actuation point for fast input. Initial actuation force of 40gf helps prevent accidental keystrokes, and it extends to 55gf for perfect rebound feedback. As a result, keystrokes are instantaneous and have a smooth and linear feel.
ULTRA TACTILE
ROG NX Brown Mechanical Switches have a 2mm actuation point, as preferred by traditional brown switch users. The tactile force of 58gf combined with a click ratio of 33% gives every keystroke an obvious, more pronounced tactile response.
CLICKY & TACTILE
ROG NX Blue Mechanical Switches feature a 2.3mm actuation point, standard 16% click ratio, and an enthusiast-preferred 65gf tactile force — all to provide firm and superb feedback with each keystroke.
Better Typing Experience
ROG Keyboard Stabilizer
This pre-lubed keyboard stabilizer has been specially tuned with gamers in mind; it produces less friction, allowing long keys such as Spacebar, Shift and Enter to deliver keystrokes that stay true to the original switch feel.
* ROG Azoth is also compatible with costar stabilizers.
ROG PBT Doubleshot Keycaps
ROG PBT doubleshot keycaps provide a unique and premium feel, as well as offer long-lasting durability. Key design has been optimized with mid-height keycaps (similar to Cherry profile keycaps) and a shorter stem to reduce key wobble, and provide a more comfortable user experience.
* Keycap material may vary by region.
Extra Tuning
The Spacebar has extra lubing and modification for enhanced acoustics and feel.
Ergonomic Design
The Azoth includes two pairs of keyboard feet of different heights, giving it three tilt angles to suit your preference.
Hands-On with your Custom Keyboard
Hot-Swappable Switches*
Swap and install your preferred switch type for a unique, customized feel.
*Even though the switches are hot swappable, it is not recommended to swap out switches when the keyboard is on to prevent short circuiting the keyboard.
DIY Switch Lube Kit
The ROG Azoth includes a complete set of tools for DIY switch lubing. The kit includes a switch opener, keycap puller, switch puller, lube station, brush, and bottle of Krytox™ GPL-205-GD0 lubricant.
ON-THE-FLY MACRO RECORDINGS
Record macros on the fly and map them to fully programmable keys.
ONBOARD MEMORY
Save up to six profiles, including up to five custom schemes, and use them anytime, anywhere.
100% ANTI-GHOSTING & N-KEY ROLLOVER
Every keystroke is registered accurately, no matter how many keys are pressed.
MACOS SUPPORT
Easily toggle MacOS mode to remap the keys for use with MacBooks and Macs.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Keyboard | |
|---|---|
| Recommended usage | Gaming |
| Device interface | USB + RF Wireless + Bluetooth |
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Pointing device | No |
| Keyboard form factor | 75% |
| Numeric keypad | No |
| Keycaps | Double shot |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Windows keys | Yes |
| Programmable hot keys | Yes |
| Multimedia keys | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Rollover | N-key rollover |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Built-in memory | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Design | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Backlight type | RGB LED |
| Backlight colour | Multicolour |
| Adjustable backlight | Yes |
| Keyboard style | Straight |
| Ergonomic design | Yes |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Display type | OLED |
| Features | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-A |
| Cable length | 2 m |
| Detachable cable | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Anti-ghosting | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Battery, USB |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 326 x 136 x 40 mm |
| Keyboard weight | 1.19 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Cables included | USB Type-A - USB Type-C |
| Quick start guide | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package width | 369 mm |
| Package depth | 179.5 mm |
| Package height | 91 mm |
| Package weight | 1.94 kg |
| Package type | Box |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )