Logitech MK470 Keyboard | Wireless, QWERTY, Graphite, Mouse Included
KEY FEATURES
- Sleek, Comfortable Design: Featuring ultra-thin, modern design with scissor switches for slimmer keys, and compact, low-profile mouse. Elevate your home or office desk setup into a visual statement
- Less space, more performance: The compact Windows-optimised keyboard layout fits a number pad, 12 FN shortcuts, and all the keys you need for great productivity right at hand, even on a small desk
- Ultra portable mouse: Logitech Pebble design is nice to hold, feels great in your hand and is easy to carry around. With wide rubber wheel for precise line-by-line scrolling
- Whisper-quiet work: A quiet keyboard with fluid and familiar laptop-like typing, and a lab-tested, 90% noise-reduced mouse – meaning an ultra quiet work experience for you and those around you
- Easy, reliable wireless: Easily connect the combo with a 2.4GHz wireless USB Logitech mini-Receiver for easy, reliable wireless. Get a strong, stable connection with 10 meters (33ft) of range
- Long-lasting Combo: Get 18 months of mouse use, and 36 months of keyboard use through the battery-saving auto-sleep feature, which means you don’t have to worry about losing power
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Logitech MK470. Keyboard form factor: Full-size (100%). Keyboard style: Straight. Device interface: USB, Keyboard layout: QWERTY, Recommended usage: Office. Product colour: Graphite. Mouse included
Own your space with the MK470 Slim Combo – an ultra-thin and design-forward keyboard and mouse combo perfect for getting things done efficiently and quietly, even in the tightest desk spaces.
The slim profile and minimalist design transform your keyboard and mouse into a visual statement that elevates your desk setup. A slim profile and compact design make typing and mousing a pleasure. Low-profile keys give you that laptop-like typing experience you know and love. Whisper-quiet keys and a 90% noise-reduced mouse let you power through in near-silence. Long battery life and an easy plug-and-play 2.4GHz USB receiver ensure a reliable, hassle-free experience.
* Click noise reduced by over 90% compared to Logitech M170 mouse. Left click dBA level measured by independent lab at 1m.
**Battery life may vary based on user and computing conditions.
Warranty: 2 years
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
24/7 Customer support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Keyboard | |
|---|---|
| Recommended usage | Office |
| Device interface | RF Wireless |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | UK English |
| Pointing device | No |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Numeric keypad | Yes |
| Physical layout | ISO |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Windows keys | Yes |
| Multimedia keys | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
|---|---|
| Backlight | No |
| Keyboard style | Straight |
| Wrist rest | No |
| Product colour | Graphite |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Mylar |
| Features | |
|---|---|
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Battery technology | Alkaline |
| Battery capacity | 1000 mAh |
| Service life of battery | 36 month(s) |
| USB Type-C charging port | No |
| Number of batteries supported | 3 |
| Battery type | AAA |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | Yes |
| Form factor | Ambidextrous |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Buttons quantity | 3 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Scrolling directions | Vertical |
| Mouse battery type | AA |
| Mouse battery life | 18 month(s) |
| Number of batteries (mouse) | 1 |
| Acceleration (max) | 30 G |
| Buttons durability (million clicks) | 20 |
| Mouse tracking speed | 160 ips |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Minimum system requirements | Windows | ChromeOS | Works with Surface |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 143.9 x 21.3 x 373.5 mm |
| Keyboard weight | 558 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 59 x 107 x 26.5 mm |
| Mouse weight | 100 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | No |
| Packaging content | Keyboard 2 AAA batteries (pre-installed) Mouse 1 AA battery (pre-installed) USB receiver User documentation |
| Packaging data | |
|---|---|
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Receiver dimensions (WxDxH) | 18.7 x 6.1 x 14.4 mm |
| Receiver weight | 2 g |
| Batteries included | Yes |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 455 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package weight | 861 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case width | 336 mm |
| Master (outer) case length | 366 mm |
| Master (outer) case height | 242 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.98 kg |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )