Logitech Advanced MK540 Keyboard | Wireless, QWERTY, Black, Mouse Included
KEY FEATURES
- Precision Typing: An instantly familiar experience, type with ease and comfort on this full-size wireless keyboard, featuring reduced noise, palm rest, spill-resistant design , adjustable tilt legs
- Built For Comfort: The sleek cordless mouse features an ambidextrous shape and soft rubber side grips that fit comfortably in your palm, as well as enhanced tracking and precise cursor control
- Long-Lasting Autonomy: The wireless keyboard and mouse set come with long-lasting battery life, with the keyboard lasting up to 36 months and the wireless mouse for up to 18 months
- Customised Control: Enhanced productivity at your fingertips, the computer keyboard comes built with convenient, essential hotkeys providing direct access to media, calculator, battery check functions
- Wireless Freedom: Plug-and-play your mouse and keyboard with the mini Logitech Unifying USB receiver, for a reliable wireless connection up to 10 m away from your PC or laptop
- Compatibility: This Logitech wireless keyboard and mouse combo is compatible with Windows 10 or later, Windows 8, Windows 7, ChromeOS
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Logitech Advanced MK540. Keyboard form factor: Full-size (100%). Keyboard style: Straight. Connectivity technology: Wireless, Device interface: USB, Keyboard key switch: Membrane, Keyboard layout: QWERTY. Wrist rest. Recommended usage: Universal. Product colour: Black, White. Mouse included
MK540 Advanced is an instantly familiar wireless keyboard and mouse combo built for precision, comfort and reliability. The full-size keyboard features a familiar key shape, size, and feeling – optimized for precision and noise reduction.
The palmrest and adjustable tilt legs keep you comfortable for long stretches and the contoured mouse is designed to fit perfectly into either palm. Plug and play your keyboard and mouse with one tiny USB receiver with Logitech Unifying™ technology. You’ll get a reliable – and encrypted – wireless connection up to 10 meters away with virtually no delays or dropouts.
Your keyboard won’t require new batteries for 36 months and your mouse stays powered for 18 months.*
Warranty: 2 years
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
24/7 Customer support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Keyboard | |
|---|---|
| Recommended usage | Universal |
| Device interface | RF Wireless |
| Keyboard key switch | Membrane |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | UK English |
| Pointing device | No |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Numeric keypad | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Programmable hot keys | Yes |
| Multimedia keys | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB hub | No |
| Purpose | Universal |
| Fingerprint reader | No |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Silent keys | Yes |
| Spill-resistant up to | 60 ml |
| Number of height positions | 3 |
| Angle adjustment (min) | 4° |
| Angle adjustment (max) | 8° |
| On/off switch | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Backlight | No |
| Keyboard style | Straight |
| Full-size keyboard | Yes |
| Wrist rest | Yes |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Protection features | Spill resistant, Abrasion resistant |
| Battery LED indicator | Yes |
| LED indicators | Battery |
| Features | |
|---|---|
| Wireless range | 10 m |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | AA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Battery technology | Alkaline |
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Service life of battery | 36 month(s) |
| Number of batteries supported | 3 |
| Battery type | AA |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | Yes |
| Form factor | Ambidextrous |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Scrolling directions | Vertical |
| Mouse battery type | AA |
| Mouse battery life | 18 month(s) |
| Number of batteries (mouse) | 1 |
| Rubber grips | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Minimum system requirements | What you need: Windows 7, 8, 10 or later ChromeOS An available USB ports |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 457.3 x 24 x 193.5 mm |
| Keyboard weight | 805 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 39.2 x 111.5 x 61.8 mm |
| Mouse weight | 73.5 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Unifying receiver |
| Unifying receiver | Yes |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Package width | 48 mm |
| Package depth | 530 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 1.02 kg |
| Package type | Box |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 50992060774517 |
| Master (outer) case width | 301 mm |
| Master (outer) case length | 372 mm |
| Master (outer) case height | 242 mm |
| Master (outer) case gross weight | 5 kg |
| Products per pallet | 140 pc(s) |
| Products per intermodal container (20ft) | 3320 pc(s) |
| Products per intermodal container (40ft) | 7040 pc(s) |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )