HyperX Alloy Rise 75 - Gaming Keyboards
KEY FEATURES
- With swappable toolless top plates, badges, and rotary knobs, you’ll have a wealth of ways to show off your own individual style[2]. Rise up!
- Take keyboard personalization even further with the ability to hot-swap your key switches of choice into the board.
- Alloy Rise 75 is the world’s first gaming keyboard to introduce an ambient light sensor that dynamically adjusts the backlighting of your RGB to your environmental lighting conditions5. Just tweak your preferences in NGENUITY and you’re set!
- The Alloy Rise is gasket mounted, and pairs that feature with smooth, easy-actuating HyperX Linear Switches to make your typing an even more comfortable experience.
- HyperX Linear Switches3 have a half-wall POM stem for better stability of the preinstalled HyperX PBT Keycaps. They're also factory-lubed for smooth actuation and rated for up to 80 million keypresses[1].
- Take control of your audio entertainment with a dedicated rotary knob to adjust or mute the volume.
- With the ability to save a whopping 10 profiles directly to your keyboard, you’ll be able to have a lighting and macro setup ready for any situation, anywhere.
- The detachable, left-aligned USB connection makes cable management and transport a breeze.
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
HyperX Alloy Rise 75 - Gaming Keyboards. Keyboard form factor: 75%, Connectivity technology: Wired, Device interface: USB, Keyboard key switch: Mechanical. Backlight type: RGB LED. Cable length: 1.8 m. Recommended usage: Gaming. Product colour: Black
The 75% gaming keyboard, elevated.
As the world's most customizable toolless mechanical gaming keyboard on the market5, the HyperX Alloy Rise 75 takes personalization to the next level. Not only can you hot-swap in key switches, but also magnetic top plates, badges, and more. All that customization is built onto its compact, solid frame and ultra-responsive 8k polling rate, giving you rapid keypress detection and more room. Out of the box, this keyboard features pre-lubed HyperX Linear Switches rated for up to 80 million keypresses1 as well as pre-installed HyperX PBT Keycaps. The 75% form factor is a great balance between compactness and function, providing dedicated arrow keys, navigation keys, and F keys. You’ll also get an upgraded RGB experience courtesy of the ambient light sensor that auto-adjusts the brightness, 10 keyboard profiles saved directly to the keyboard, and powerful customization via HyperX NGENUITY Software. Get one step closer to your endgame with the HyperX Alloy Rise 75.
2 years
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Keyboard | |
|---|---|
| Recommended usage | Gaming |
| Device interface | USB |
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Keyboard form factor | 75% |
| Numeric keypad | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Actuation force | 40 g |
| Polling rate | 8000 Hz |
| Country of origin | China |
| Design | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Backlight type | RGB LED |
| Product colour | Black |
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 1.8 m |
| Detachable cable | Yes |
| Anti-ghosting | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| USB Type-C charging port | No |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Sustainability | |
|---|---|
| Total carbon footprint | 30 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 330.8 x 142.2 x 48.9 mm |
| Keyboard weight | 943 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | No |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_8666243_en-US-1.pdf https://row.hyperx.com/pages/limited-warranty-statement |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Compatibility | PC, PS5, PS4, Xbox Series X|S, and Xbox One. Software Compatibility: NGENUITY. |
| UNSPSC-code | 43211706 |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )