ASUS XG-C100F Internal Fiber 10000 Mbit/s
KEY FEATURES
- Hyper-fast 10Gbps speeds – Next-gen speeds up to 10X faster than gigabit Ethernet for quick file transfers, smooth 4K streaming and low-latency gaming
- Go-further fiber optics – The latest technology for high-speed transmissions over much-greater distances than copper cables
- Stylish built-in cooling – Stylish aluminum heatsink efficiently expels heat for reliable non-stop operation
- Automatic prioritization – Built-in QoS technology automatically boosts bandwidth to important streams or games
- Direct-attach copper (DAC)– With SPF+ Cage, DAC connections are also compatible
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
ASUS XG-C100F. Internal. Connectivity technology: Wired, Host interface: PCI Express, Interface: Fiber. Maximum data transfer rate: 10000 Mbit/s. Product colour: Red
Hyper-Fast 10Gbps Networking ASUS XG-C100F enables up to hyper-fast 10Gbps networking, over fiber-optic or DAC cables. Just slide it into a PCI Express® 2.0/3.0 x4 slot to enjoy SPF+ connections that are up to 10X faster than gigabit Ethernet — perfect for large file transfers, 4K streaming and low-latency gaming. Go Further with Fiber Optics XG-C100F is compatible the latest fiber-optic networking technology. This enables high-speed, high-bandwidth transmissions to travel distances that are far greater than possible over traditional RJ-45 type copper transmission- Ideal for power users, small enterprise and data center. Stylish Cooling Heatsink An efficient aluminum heatsink keeps XG-C100F cool during high-performance applications, and adds a touch of style that elevates the card's outlook above the network-interface-card crowd. Prioritize performance, automatically Built-in Quality-of-Service (QoS) technology automatically prioritizes bandwidth for your most important applications. Whether you're transferring loads of files, streaming 4K media or engaging in online gaming, it's easy to configure XG-C100F to ensure the important packets get through swiftly and smoothly.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | PCI Express |
| Interface | Fiber |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Network | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ae |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Design | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Component for | PC |
| Product colour | Red |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 113.3 mm |
| Depth | 120.5 mm |
| Height | 21.6 mm |
| Weight | 110 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )