piXL PX27IVHD computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
KEY FEATURES
- 68.6 cm (27") LED IPS
- Full HD 1920 x 1080 pixels 16:9
- 100 Hz 5 ms 250 cd/m² 1000:1
- 25 W
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
piXL PX27IVHD. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LED, Response time: 5 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). VESA mounting. Product colour: Black
Thanks to its full HD IPS panel, the piXL PX27IVHD 27" monitor provides rich, true-to-life colours, deep blacks and crisp whites at virtually any angle (up to 178 degrees). It features a stylish, zero-frame design and 1920 x 1080 resolution that provides beautiful images, even from a distance.
With the benefits of HDMI, VGA connections, speakers and a 5ms response time, the piXL PX27IVHD is unbelievable value for a true IPS screen for work, study, content creators and creatives.
The piXL PX27IVHD also has a slim profile and features VESA mount holes so you can remove the stand or connect it to monitor arms and wallbrackets, freeing up space and keeping your work area tidy.
IPS Panel
IPS (In Plane Switching) LCD panels work differently to TN panels, essentially by moving the liquid between glass panels. This results in much more true-to-life colours from wide angles, as there is no colour distortion, black look deeper and blacker, while whites are crisp and clear. IPS monitors are the choice of creative professionals who work with video, photographs and graphics as the colour gamut (range of colours) is much wider than traditional TN panels.
Full HD LED monitor
Clearer, sharper images in full high-definition color. piXL monitors offer users a world in 1920 x 1080 HD and provides the finest sharp original quality 100,000,000:1 contrast ratio.
Zero-Frame
The zero-frame design maximises its viewing area and provides more seamless viewing experience for multi-monitor setups.
piXL monitors conform to the latest environmental standards and come with an impressive 3 year warranty as standard.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Response time | 5 ms |
| HD type | Full HD |
| Backlight type | Edge LED |
| Display technology | LED |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.3114 x 0.3114 mm |
| NTSC coverage (typical) | 72% |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 1 W |
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Home |
| Product colour | Black |
| Certification | CE EMC, CE LVD, CE ERP |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Audio output | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Cable lock slot | No |
| Height adjustment | No |
| Tilt angle range | -5 - 15° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 25 W |
| Power consumption (standby) | 0.4 W |
| Power supply type | External |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 363 mm |
| Depth (with stand) | 45.1 mm |
| Height (with stand) | 614.1 mm |
| Weight (with stand) | 3.84 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Cables included | HDMI, Power |
| Package width | 458 mm |
| Package depth | 114 mm |
| Package height | 694 mm |
| Package weight | 5.25 kg |
| Other features | |
|---|---|
| Touchscreen | No |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )