LG Monitor 24U411A-B
KEY FEATURES
- Full HD (1920 x 1080)
- 120Hz refresh rate, 1ms Motion Blur Reduction
- 4-side virtually borderless design
- HDR 10 / sRGB 99% (Typ.)
- Ergonomic design with -5° to 20° tilt
- Dynamic Action Sync / Black Stabilizer
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
LG Monitor 24U411A-B. Display diagonal: 60.5 cm (23.8"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LED, Response time: 5 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. VESA mounting. Product colour: Black
23.8" Full HD IPS Display
Slim design. True colours.
Our Full HD(1920x1080) screen delivers clear visuals with an sRGB 99% (Typ.) colour gamut and 250 nits (Typ.) brightness with 1500:1 contrast ratio.
Borderless design and slim stand base
Ultra-slim design. Almost floating
Experience more screen and less distraction with the ultra-slim bezel and minimal slim stand base, featuring a 4-side virtually borderless design. The floating-like stand enhances the clean, weightless aesthetic, while the seamless screen feel delivers an immersive visual experience—ideal for dual setups or minimalist workspaces.
120Hz Refresh Rate
Fluid visuals.
Seamless flow.
A fast 120Hz provides a smooth frame loading in various programs. Also, you can enjoy realistic gameplay with less screen stuttering and motion blur.
*The refresh rate feature may vary depending on the user's PC conditions.
1ms MBR
Fast-paced speed to victory
1ms Motion Blur Reduction* makes smooth gameplay, reducing blur and ghosting. Dynamic and fast-paced objects amidst all the action can give gamers a competitive edge.
*1ms Motion Blur Reduction causes lowered luminance, and the following features cannot be used while it is activated : Adaptive sync / DAS (Dynamic Action Sync)
*Flicker may occur during 1ms MBR operation.
sRGB 99% (Typ.) and HDR 10
Feel actual combat with vivid colour
Our monitor supports HDR 10 and offers 99% sRGB (Typ.) coverage, providing a wide colour spectrum that enables high-fidelity colour representation for an immersive gaming experience. The vivid colour expression also makes it ideal for creative work, productivity tasks, and casual entertainment alike.
LG Switch app
Switch swiftly
LG Switch app helps to optimize the monitor to your work and life. You can readily divide the whole display up to 6, change the theme design, or even launch a video call platform with a mapped hotkey.
*To download the latest version of the LG Switch app, visit LG.com.
Dynamic Action Sync
Reducing input lag with Dynamic Action Sync, gamers can catch critical moments in real time and respond quickly.
Black Stabilizer
Black Stabilizer helps gamers detect snipers lurking in the darkest corners and swiftly navigate flash explosions.
Reader Mode
Reader Mode adjusts colour temperature and luminance, supporting a suitable viewing experience for reading on a monitor.
Flicker Safe
Flicker Safe reduces invisible flickering on the screen, providing a comfortable view.
*Images have been simulated to enhance feature understanding, and may differ from actual use experience.
*Above feature may vary depending on real use conditions that the user is using.
Head tilt from -5º to 20º
Adjustable tilt for your convenience
Whether you're watching videos, attending virtual meetings, or switching between apps, the tilt-adjustable display keeps your eyes aligned and focused. Enjoy a more natural, less fatigue experience with smooth angle control from -5° to 20°.
2 Year warranty ( Parts and Labour)
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | IPS |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Refresh rate optimizor | Yes |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Response time | 5 ms |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LED |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Display diagonal (metric) | 60 cm |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Colour gamut standard | sRGB |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| Brand specific technologies | Black Stabilizer, Crosshair |
| Flicker-free technology | Yes |
| Smart modes | Energy saving |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Consumer |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Headphone out | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot | No |
| Height adjustment | No |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 16 kWh |
| attribute_product_family_name | 20 kWh |
| Power consumption (typical) | 16 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | External |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 539.2 mm |
| Depth (with stand) | 220 mm |
| Height (with stand) | 417.6 mm |
| Weight (with stand) | 3.2 kg |
| Width (without stand) | 539.2 mm |
| Depth (without stand) | 37.5 mm |
| Height (without stand) | 317.1 mm |
| Weight (without stand) | 2.3 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 605 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Package height | 385 mm |
| Package weight | 4.4 kg |
| Package type | Box |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 2 year(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Touchscreen | No |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )