Lenovo ThinkVision T34WD-40 Monitor
KEY FEATURES
- 34" WLED VA
- , 21:9, 3440 x 1440
- 120Hz, 4ms, 300cd/m²
- USB Hub, USB PD (15W)
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Lenovo ThinkVision T34WD-40 Monitor. Display diagonal: 86.4 cm (34"), Display resolution: 3440 x 1440 pixels, HD type: Wide Quad HD, Display technology: LED, Response time: 6 ms, Native aspect ratio: 21:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in USB hub. VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
3-year
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
24/7 Customer support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 86.4 cm (34") |
| Display resolution | 3440 x 1440 pixels |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Panel type | VA |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Response time | 6 ms |
| HD type | Wide Quad HD |
| Backlight type | W-LED |
| Display technology | LED |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Curved |
| Screen curvature rating | 1500R |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 3000000:1 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Response time (fast) | 4 ms |
| Pixel density | 110 ppi |
| Pixel pitch | 0.2318 x 0.2318 mm |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Colour depth | 8 bit |
| Colour gamut | 99% |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Built-in microphone | No |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Colour name | Eclipse Black |
| Front bezel colour | Black |
| Feet colour | Black |
| Certification | ENERGY STAR Certified, TCO 10, TCO Edge 2.1, EU Energy Efficiency Level (Level-E), EPEAT Gold, Volatile Organic Compound Certification, RoHS, Eyesafe Display 2.0, TÜV Low Blue Light (Hardware solution), TÜV Rheinland Flicker Free, TÜV Rheinland Eye Comfort (5 Stars) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | Yes |
| Number of upstream ports | 1 |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Type-A downstream ports quantity | 3 |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Power Delivery up to | 15 W |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out | No |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Adjustable height (max) | 15.5 cm |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tilt angle range | -5 - 23.5° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 25 kWh |
| attribute_product_family_name | 36 kWh |
| Power consumption (typical) | 30 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 200 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| General | |
|---|---|
| Product family | ThinkVision |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 806.1 mm |
| Depth (with stand) | 220 mm |
| Height (with stand) | 545.4 mm |
| Weight (with stand) | 9.2 kg |
| Width (without stand) | 806.1 mm |
| Depth (without stand) | 114.7 mm |
| Height (without stand) | 356.5 mm |
| Weight (without stand) | 6.4 kg |
| Bezel width (side) | 2 mm |
| Bezel width (top) | 2 mm |
| Bezel width (bottom) | 1.22 cm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Stand included | Yes |
| Package width | 980 mm |
| Package depth | 186 mm |
| Package height | 495 mm |
| Package weight | 13.7 kg |
| Other features | |
|---|---|
| Touchscreen | No |
| Ethernet LAN | Yes |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )