iiyama TF1515MC-B2 Monitor |
KEY FEATURES
- 38.1 cm (15") Black
- HDMI DisplayPorts quantity: 1
- Screen shape: Flat
- Maximum refresh rate: 75 Hz Response time: 8 ms
- 1024 x 768 pixels XGA Panel type: TN
- Energy efficiency class (SDR): E ErP CB, CE, cULus, EAC, REACH, RoHS, WEEE
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
iiyama ProLite TF1515MC-B2. Display diagonal: 38.1 cm (15"), Display resolution: 1024 x 768 pixels, HD type: XGA, Display technology: LED, Response time: 8 ms, Native aspect ratio: 4:3, Viewing angle, horizontal: 160°, Viewing angle, vertical: 150°. VESA mounting. Product colour: Black
Open Frame PCAP 10 point touch screen equipped with touch through glass function
The ProLite TF1515MC-B2 (15 inch) uses PCAP touch technology and is built into an eye-catching bezel with edge-to-edge glass. Thanks to a glass overlay covering the screen and a rugged bezel, it guarantees high durability and scratch-resistance, making it perfect for kiosk and high use public facing applications. Equipped with a foam seal finish it supports seamless integration into kiosks and provides IP65 rating resulting in dust and water resistance from the front. Landscape, portrait and face-up orientation ensures flexible mounting possibilities in almost any installation. For ease of integration, the TF1515MC-B2 comes equipped with external mounting brackets making it an ideal solution for kiosk integrators, industrial environments, control rooms and interactive multimedia.
TOUCH THROUGH-GLASS
This through glass touch screen works right through glass and can turn glass surfaces into an interactive touch screen display. Use it on storefront windows, real estate office, in-store for POS or restaurants.
TOUCH TECHNOLOGY - CAPACITIVE
This technology uses a sensor-grid of micro-fine wires integrated into the glass that covers the screen. Touch is detected because electrical characteristics of the sensor grid change when human finger is placed on the glass. Thanks to the glass overlay this technology is highly durable, and the touch function remains unaffected even if the glass is scratched. It offers perfect picture performance and will work with human finger (also latex gloved) and stylus-pen.
OPEN FRAME BRACKETS
This open frame monitor comes equipped with external mounting brackets. It guarantees easy installation and makes it an ideal solution for kiosk integrators and Instore Retail.
FOAM SEAL
A foam seal finish (8mm) around the monitor ensures seamless integration and optimal dust protection.
ANTI-FINGERPRINT COATING
This special Nano coating ensures a smoother touch and less resistance in the swipe. It makes the screen less static and susceptible to dirt, dust, fingerprints and it improves the clarity of the content displayed on the screen.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 38.1 cm (15") |
| Display resolution | 1024 x 768 pixels |
| Native aspect ratio | 4:3 |
| Panel type | TN |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Touch technology | Multi-touch |
| Display brightness | 315 cd/m² |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Response time | 8 ms |
| HD type | XGA |
| Display technology | LED |
| Screen shape | Flat |
| Aspect ratio | 4:3 |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 160° |
| Viewing angle, vertical | 150° |
| Display number of colours | 16.2 million colours |
| Pixel pitch | 0.297 x 0.297 mm |
| Horizontal scan range | 31.4 - 60 kHz |
| Viewable size, horizontal | 30.4 cm |
| Viewable size, vertical | 22.8 cm |
| Display diagonal (metric) | 38 cm |
| Surface hardness | 7H |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Compatible operating systems | All iiyama monitors are Plug & Play and compatible with Windows and Linux. For details regarding the supported OS for the touch models, please refer to the driver instruction file available in the downloads section. |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in camera | No |
| Built-in microphone | No |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Glass thickness | 6 mm |
| Front bezel colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Certification | CB, CE, TÜV-Bauart, EAC, cULus |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| USB Touch port | Yes |
| HDCP | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Wall mountable | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Traditional Chinese, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese |
| Number of OSD languages | 7 |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 10 kWh |
| Power consumption (typical) | 16 W |
| Power consumption (standby) | 1.2 W |
| Power consumption (off) | 1.2 W |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| Power supply type | External |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ErP |
| General | |
|---|---|
| Product family | ProLite |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 364 mm |
| Depth (with stand) | 41.5 mm |
| Height (with stand) | 291 mm |
| Weight (with stand) | 2.9 kg |
| Width (without stand) | 364 mm |
| Depth (without stand) | 291 mm |
| Height (without stand) | 41.5 mm |
| Weight (without stand) | 2.9 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Cables included | AC, USB, HDMI, DisplayPort |
| Quick start guide | Yes |
| Package width | 460 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 470 mm |
| Package weight | 4.6 kg |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Products per pallet | 44 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CB, CE, cULus, EAC, REACH, RoHS, WEEE |
| Pallet net width | 86 cm |
| Pallet net length | 12 cm |
| Pallet net height | 97 cm |
| Other features | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | AC adapter, Touch Panel Driver Disk (CD-ROM), external control pad |
| Width | 364 mm |
| Height | 291 mm |
| Depth | 41.5 mm |
| Weight | 2.9 kg |
| Brightness | 315 cd/m² |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Active display area (W x H) | 304.1 x 228.1 mm |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Touchscreen | Yes |
| Display viewable area (HxV) | 304.1 x 228.1 mm |
| Control panel | menu,scroll up/ brightness, scroll down/ contrast, select, power |
| User controls | picture (contrast, brightness, H.position, V.position, H.size, phase, clock, auto adjust), advanced (colour temperature, sharpness), OSD (OSD timeout, OSD position, OSD H.position, OSD V.position, touch switch), option (reset, language, source select, display mode, factory) |
| Touch method | stylus, finger, glove (latex) |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )