Fractal Design Lumen S28 v2 AIO Liquid Cooler | 280mm 1700 RPM 78 CFM PWM RGB Black
KEY FEATURES
- Duality design provides both a stealthy and illuminated look, controlled from your motherboard RGB UI
- Six ARGB LEDs are yours to command via your motherboard or controller
- The removable top can be turned at 90-degree intervals, making the logotype horizontal independent of the mounting orientation
- Compatible with LGA 1700 and AM5
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Fractal Design Lumen S28 v2. Type: All-in-one liquid cooler, Fan diameter: 14 cm, Rotational speed (min): 500 RPM, Rotational speed (max): 1700 RPM, Noise level (low speed): 10 dB, Noise level (high speed): 35.5 dB, Maximum airflow: 78 cfm, Minimum air pressure: 0.3 mmH2O, Maximum air pressure: 2.05 mmH2O. Product colour: Black
Customize your CPU water-cooling from subtle to stunning with Lumen’s six addressable LEDs that you can command via motherboard or controller. Compatible with most common Intel/AMD sockets, including LGA1700 and AM5 and RGB certified by industry standards, the Lumen offers high-end cooling performance and premium ARGB effects for new and seasoned builders alike.
The right way up
- The removable top can be turned at 90-degree intervals, making the logotype horizontal independent of the mounting orientation
- Low-permeability rubber tubes with braided nylon sleeves
From subtle to stunning
- Duality design provides both a stealthy and illuminated look, controlled from your motherboard RGB UI
- Six ARGB LEDs are yours to command via your motherboard or controller
Powerful aspects
Aspect fans for low turbulence and chaining support
Forget the thermal paste
- Thermal paste is pre-applied to ensure a proper and pain-free installation
- Articulating elbow fittings make tubes easier to route and reduces tension on the cold plate housing
Common denominators
- Compatible with LGA 1700 and AM5
- Supports the most common sockets for both Intel and AMD
Color-coordinate your cooling
Compatible with ASUS AURA, Gigabyte Fusion, MSI Mystic Light, ASRock Polychrome and Razer Chroma
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 14 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1366 (Socket B), LGA 1700, LGA 2011 (Socket R), LGA 2011-v3 (Socket R), LGA 2066, Socket AM2, Socket AM2+, Socket AM3, Socket AM3+, Socket AM4, Socket AM5, Socket FM1, Socket FM2, Socket FM2+ |
| Rotational speed (min) | 500 RPM |
| Rotational speed (max) | 1700 RPM |
| Noise level (low speed) | 10 dB |
| Noise level (high speed) | 35.5 dB |
| Minimum airflow (imperial) | 20 cfm |
| Maximum airflow | 78 cfm |
| Minimum air pressure | 0.3 mmH2O |
| Maximum air pressure | 2.05 mmH2O |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Y |
| Pump noise level | 22 dB |
| Fan bearing technology | Rifle bearing |
| Pump bearing technology | Ceramic bearing |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pump motor speed | 4000 RPM |
| Pump's mean time to failure (MTTF) | 50000 h |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 90000 h |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Radiator material | Aluminum |
| Base plate material | Copper |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Fins material | Aluminium |
| Illumination LED | Y |
| Number of LEDs | 6 |
| Illumination colour | Multi |
| Power | |
|---|---|
| Fan voltage | 12 V |
| Pump voltage | 12 V |
| Fan current | 0.24 A |
| Pump current | 340 mA |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Radiator width | 14 cm |
| Radiator depth | 31.3 cm |
| Radiator height | 2.7 cm |
| Tube length | 40 cm |
| Package width | 171 mm |
| Package depth | 369 mm |
| Package height | 183 mm |
| Package weight | 2 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Mounting kit | Y |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )