Corsair RS120 Case Fan | 120mm 2100 RPM 72.8 CFM PWM Black
KEY FEATURES
- Daisy-chainable 4-pin PWM connectors
- CORSAIR AirGuide technology for concentrated airflow
- CORSAIR Magnetic Dome bearing for longevity and low noise
- Zero RPM mode at low load
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
DIRECT-TO-MOTHERBOARD CONNECTION
Skip the fan hubs and excessive cables – daisy-chain your RS Series fans in sequence and control them all through just a single 4-pin PWM connector on your motherboard.
AIRFLOW AND STATIC PRESSURE
A better fan relies on several key features, each improving how it handles air pressure and airflow as a radiator or case fan. RS fans were engineered to excel at both.
BLADE SHAPE
Optimized angle of attack, airfoil shape, and edge curvature ensure maximum airflow efficiency.
FAN HOUSING
The fan housing was designed to support the largest possible blade radius within its size limit.
CORSAIR AIRGUIDE
Stator vanes are angled to focus the exhaust airflow cone and improve the coverage of radiator fins and heat dissipation.
EVERY SOURCE OF NOISE ADDRESSED
MAGNETIC DOME BEARING
This improved bearing minimizes friction and mechanical noise, achieving a balance between high airflow performance and low acoustic footprint. On top of that, the reduced friction means greater longevity for your fan.
STRENGTH IN NUMBERS
PROVEN COOLING PERFORMANCE
RS fans have undergone months of extensive testing to guarantee exceptional performance at the full range of PWM fan speeds set with their direct-to-motherboard connection.
Read more about how radiator fan performance is actually measured, what the specifications mean in practice and what separates good fans from great fans.
ZERO RPM MODE
PWM control lets you precisely set fan speeds so your fans only spin as fast as they need to, resulting in less fan noise overall, while support for Zero RPM means they can stop spinning completely at low loads to eliminate fan noise.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Rotational speed (min) | 420 RPM |
| Rotational speed (max) | 2100 RPM |
| Noise level (low speed) | 10 dB |
| Noise level (high speed) | 36 dB |
| Minimum airflow (imperial) | 13.3 cfm |
| Maximum airflow | 72.8 cfm |
| Minimum air pressure | 0.2 mmH2O |
| Maximum air pressure | 4.15 mmH2O |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
|---|---|
| Fan current | 0.4 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Fan weight | 704 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 12 |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )