DELL Plus S3225QS computer monitor 80 cm (31.5") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Silver
KEY FEATURES
- 80.0cm (31.5") 4K Ultra HD 3840 x 2160 Edge LED VA
- 8ms, 16:9, 300cd/m², 3000:1
- HDMI, DisplayPort
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
DELL Plus S3225QS. Display diagonal: 80 cm (31.5"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: LCD, Response time: 8 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Silver
31.5-inch 4K monitor with up to 120Hz refresh rate and dual 5W speakers for elevated entertainment.
3 Years Base Adv Ex
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 80 cm (31.5") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | VA |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Response time | 8 ms |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Backlight type | Edge LED |
| Display technology | LCD |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA), 720 x 400, 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1152 x 864 (XGA+), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 800 (WXGA), 1280 x 960, 1440 x 900 (WXGA+), 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 2560 x 1440, 3840 x 2160 |
| Supported video modes | 480p, 576p, 720p, 1080i, 2160p |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Response time (fast) | 5 ms |
| Pixel density | 139 ppi |
| Pixel pitch | 0.18159 x 0.18159 mm |
| Viewable size, horizontal | 69.7 cm |
| Viewable size, vertical | 39.2 cm |
| Digital horizontal frequency | 25 - 300 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 120 Hz |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Surface hardness | 3H |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Office |
| Product colour | Silver |
| Front bezel colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Feet colour | Silver |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Headphone out | No |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Wall mountable | Yes |
| Adjustable height (max) | 10 cm |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Swivelling | No |
| Pivot angle | -4 - 4° |
| Pivot | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 21° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Power |
| Packaging content | |
|---|---|
| Stylus included | No |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 32 kWh |
| attribute_product_family_name | 50 kWh |
| Power consumption (typical) | 32 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (max) | 85 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 1.5 A |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Non-operating altitude | 5000 - 12192 m |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Sustainability | |
|---|---|
| Doesn't contain | Arsenic, Mercury, PVC/BFR |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| General | |
|---|---|
| Product family | Plus |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| PAIA version | GaBi version 1, 2024 |
| Carbon emissions (End-of-Life) | 20.3 |
| Carbon emissions (Use) | 155.49 |
| Carbon emissions (Logistics) | 25.46 |
| Carbon emissions (Manufacturing) | 142.42 |
| Total carbon footprint | 344 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 712.5 mm |
| Depth (with stand) | 221.8 mm |
| Height (with stand) | 545.7 mm |
| Weight (with stand) | 8.5 kg |
| Width (without stand) | 712.5 mm |
| Depth (without stand) | 61.4 mm |
| Height (without stand) | 412.8 mm |
| Weight (without stand) | 5.97 kg |
| Bezel width (side) | 7.62 mm |
| Bezel width (top) | 7.62 mm |
| Bezel width (bottom) | 1.3 cm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| Power adapter included | No |
| Quick start guide | Yes |
| Remote control included | No |
| Package weight | 13.7 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
|---|---|
| DCI-P3 coverage | 95% |
| Touchscreen | No |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )