DeepCool ASSASSIN IV VC VISION Processor Air cooler 120/140 mm Black 1 pc(s)
KEY FEATURES
- Processor Air cooler 120/140 mm 1800 RPM
- Supported processor sockets: LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 1851, LGA 2011 (Socket R), LGA 2011-v3 (Socket R), LGA 2066
- 61.25 cfm 3.76 mmH2O Fluid Dynamic Bearing (FDB)
- Pulse-width modulation (PWM) support
- 140 x 140 x 25 mm
- Black
- 1 pc(s)
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
DeepCool ASSASSIN IV VC VISION. Type: Air cooler, Fan diameter: 120/140 mm, Rotational speed (min): 500 RPM, Rotational speed (max): 1800 RPM, Maximum air pressure: 3.76 mmH2O, Bearing type: Fluid Dynamic Bearing (FDB). Width: 147 mm, Depth: 144 mm, Height: 172 mm. Product colour: Black
DeepCool's flagship air cooler series gets a drastic addition in the form of the ASSASSIN IV VC VISION. The cooling capacity gets a nice bump with the inclusion of a vapor chamber at the base that pushes the TDP to 300W! The upgrades don't stop there, as a high-end quad-segmented digital display has also been added to the already impressive ASSASSIN IV cooler. An aesthetical cooling powerhouse that has two sound profiles and a digital screen—air coolers can have it all.
VAPOR CHAMBER-ENHANCED
Vapor chambers are essentially large, flattened heatpipes with high thermal conductance. In the ASSASSIN IV VC series, the heat is extracted through the coldplate, which starts the cooling process in the planar chamber. The heat gets equalized and sent up the heatpipes to get cooled further by the fin stacks. This solution raises the cooling capacity to an astounding 300W of TDP!
THE DIGITAL TOUCH
The standout addition of the ASSASSIN IV VC VISION is the enhanced quad-segmented display that monitors the temperature, usage, wattage, and frequency of your CPU. The digital panel is magnetized, so installation and adjustments are extremely simple. The display is controlled via DeepCool software and only requires an open USB 2.0 header.
VISUAL TEMPERATURE ALERTS
A temperature warning alert system has been integrated with a color-coded visual thermometer indicator: under 80 °C, the indicator will stay green; between 80 °C and 90 °C, it will be a bright orange; when things get warm above 90 °C, it will go red, and you will start to see flashes.
IN QUIET OR PERFORMANCE MODE
With a simple slide of a switch, the ASSASSIN IV VC VISION can morph from a whisper-quiet cooler when low noise is of the utmost importance to the efficient cooling force DeepCool air coolers are known for.
ALL CLEAR!
The ASSASSIN IV VC VISION's case is clean, sleek, and helps channel air through the fin towers, while the relocatable 120mm fan provides unobstructed clearance for high-profile RGB RAM.
BE COOL, BE CALM
A key factor in the ASSASSIN IV VC VISION's extremely silent operation is the use of three-phase, six-slot, four-pole fan motors with low voltage and power consumption. The high-end true FDB bearings in each of the fans are the gold standard, and for good reason. DeepCool is so confident in our new design that the ASSASSIN IV VC VISION comes with 6 years of limited warranty coverage!
EXCEPTIONAL BY DESIGN
Featuring a vapor chamber-enhanced base and seven heat pipes that deliver extremely efficient heat transfer through two fin-array heat sink towers for another level of high heat dissapation. The included DM9 thermal paste meets the rigorous standards used in industrial applications.
THE FLOW BELOW
Due to the center 140mm fan sitting deep into the heart of the ASSASSIN IV VC VISION, there is a lower flow of air that provides additional cooling to the toasty surrounding VRMs.
STREAMLINED INSTALLATION
Installing larger air coolers can be difficult, which is a prime reason the hardware and installation were designed to be extremely user-friendly with the 172mm tall ASSASSIN IV VC VISION. Even the magnetic display panel and main fan sliding design were crafted with ease of installation in mind.
WIDE RANGE OF MODERN
CPU SOCKET COMPATIBILITY
The ASSASSIN IV VC VISION supports virtually all modern mainstream CPU sockets from AMD and Intel, including the LGA1700 and AM5.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 120/140 mm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 1851, LGA 2011 (Socket R), LGA 2011-v3 (Socket R), LGA 2066 |
| Rotational speed (min) | 500 RPM |
| Rotational speed (max) | 1800 RPM |
| Maximum airflow | 61.25 cfm |
| Maximum air pressure | 3.76 mmH2O |
| Fan 2 maximum airflow | 58.06 cfm |
| Fan 2 maximum air pressure | 2.1 mmH2O |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Fan noise level (max) | 29.3 dB |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Number of heat pipes | 7 |
| Fan connector | 4-pin |
| Display size (HxV) | 44.6 x 53.6 mm |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 4.8 W |
| Rated voltage | 12 V |
| Thermal Design Power (TDP) | 300 W |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.2 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 147 mm |
| Radiator width | 14 cm |
| Radiator depth | 11 cm |
| Radiator height | 16 cm |
| Depth | 144 mm |
| Height | 172 mm |
| Weight | 1.78 kg |
| Fan dimensions (W x D x H) | 140 x 140 x 25 mm |
| Fan 2 dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Mounting kit | Yes |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )