Cooler Master MasterLiquid 240 Core II White
KEY FEATURES
- Innovative design
- Dual chamber pump
- Optimum tubing length
- Revamped fans
- Updated CPU compatibility
- Easy installation
- Included Cryo-Fuze thermal paste
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Cooler Master MasterLiquid 240 Core II White. Type: Liquid cooling kit, Fan diameter: 12 cm, Rotational speed (min): 650 RPM, Rotational speed (max): 1750 RPM, Noise level: 30 sone, Airflow: 120 m³/h, Maximum air pressure: 2 mmH2O, Bearing type: Sleeve bearing. Product colour: White
MasterLiquid Core II Series
Building upon the success of the MasterLiquid series, Cooler Master presents the newly redesigned MasterLiquid Core II Series. Features such as a refined G9R dual chamber pump for silent performance and updated CPU compatibility for total build flexibility make the Core II a next level liquid cooler. With an infinity mirror design on the pump cover, overhauled and enhanced fans, and optimized tubes for easy installation, the Core II is the epitome of powerfully elegant design. Take the cooling power of your setup into the modern era with the MasterLiquid Core II Series.
Innovative Design
An infinity mirror pump cover gives the pump a stellar aesthetics
Dual Chamber Pump
Upgraded design resulting in a compact cooler with superior performance
Optimum Tubing Length
400 mm long tubing enables effortless mounting of the cooler in any orientation
Revamped fans
The brand-new fan blades and revamped aesthetics deliver outstanding performance and a fresh look
Daisy chain connection
Simplified fan connection for easy cable management
Longer tubes for easy placement configuration
UPDATED CPU COMPATIBILITY
The Core II is compatible with all of the latest AMD and Intel CPUs
SUPPORT LGA 1851 RL-ILM SOCKET DESIGN
5 years
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Type | Liquid cooling kit |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 1851, Socket AM4, Socket AM5 |
| Rotational speed (min) | 650 RPM |
| Rotational speed (max) | 1750 RPM |
| Noise level | 30 sone |
| Airflow | 120 m³/h |
| Maximum air pressure | 2 mmH2O |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Bearing type | Sleeve bearing |
| Pump noise level | 25 dB |
| Pump connector | 3-pin + 4-pin |
| Pump motor speed | 3100 RPM |
| Pump's mean time to failure (MTTF) | 50000 h |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 160000 h |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Radiator material | Aluminum |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Illumination LED | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Power | |
|---|---|
| Rated voltage | 12 V |
| Fan power consumption | 2.76 W |
| Pump power consumption | 3.6 W |
| Safety current | 0.45 Ah |
| Pump voltage | 12 V |
| Rated current | 0.23 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Radiator width | 27.7 cm |
| Radiator depth | 11.9 cm |
| Radiator height | 2.72 cm |
| Pump width | 8.3 cm |
| Pump depth | 7.62 cm |
| Pump height | 5.23 cm |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| General Information | |
|---|---|
| Product Family | MasterLiquid |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )