Cooler Master Gaming GZ2711 computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels 4K Ultra HD OLED Black
KEY FEATURES
- 68.6 cm (27") OLED OLED
- 4K Ultra HD 2560 x 1440 pixels 16:9
- 240 Hz 0.03 ms 150 cd/m² 1500000:1
- AMD FreeSync Flicker-free technology
- F 26 kWh 55.36 W
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Cooler Master Gaming GZ2711. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 2560 x 1440 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: OLED, Response time: 0.03 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). Built-in USB hub. VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
Bringing Game and Movies to Life
Tempest GZ2711
Enter the realm of peak entertainment with GZ2711, where gaming prowess and cinematic glory converge. Revel in the self-lit OLED spectacle, which offers a stunningly immersive visual experience with its ultra-fast response time and incredible contrast ratio. The OLED advantage elevates every moment, ensuring deep blacks and vibrant colors that bring your favorite games and films to life like never before.
THE COMPETITIVE WORK / PLAY CHOICE
The Tempest GZ2711 is designed for ultimate gamer and designers by with its OLED / QHD /240Hz/ ultra high contrast specifications that empower your work & play experience. GZ2711 comes with WOLED wide gamut technology with DCI-P3 98.5% and ultra fast response time.
GZ2711
SEARCHING FOR NEW TERRITORY
ELEVATE YOUR VISUAL EXPERIENCE
Equipped with OLED technology, GZ2711 can provide lively and outstanding colors with Ultra-wide color gamut of DCI-P3 98.5%. Experience the brilliance of Self-lit OLED pixels, delivering the deepest blacks and vibrant colors at any brightness level. With unparalleled contrast, every detail is elevated, immersing you in the ultimate gaming or movie world.
DEEP BLACKS, VIVID COLORS: CLARITY IN EVERY SCENE
Delivers exceptionally deep blacks and vivid colors, maintaining outstanding contrast and detail clarity whether the screen is set to high or low brightness, ensuring every detail is prominent even in the darkest scenes.
PERSONALIZE YOUR PALETTE WITH PRECISION
Experience the power of tailor-made color adjustments with our 6-axis color control for RBGCMY adjustments. Dive into the nuances of saturation and hue to fine-tune a color scheme that's uniquely yours. With color gamut DCI-P3 and Adobe RGB, design the perfect visual ambiance to match your individual style and requirements.
QHD: CLARITY REDEFINED
The QHD resolution not only offers sharper visuals, but also provides more screen space, making multitasking a breeze and gaming more immersive.
SMOOTH OPERATOR
Say goodbye to screen tearing. Adopt AMD FreeSync Premium ensures fluid visuals, even during fluctuations in frame rates.
GAIN A COMPETITIVE EDGE
Enjoy lightning-fast 0.03 ms response times with an ultra-high 240Hz refresh rate and AMD FreeSync Premium, ensuring crystal-clear, seamless visuals without tearing.
LOW BLUE LIGHT & FLICKER-FREE
Protect your eyes from potentially harmful blue light with our Low Blue Light and Flicker Free technology further reducing any eye strain and allowing you to get more work or gaming done.
WIN COMFORTABLY
GZ2711 helps to deliver a smooth and comfortable working experience with hardware-controlled low blue light, delta E ≤ 2 (sRGB mode) and telescoping adjustment stand.
BUILT-IN DUAL SPEAKERS
Experience sound entertainment with 2 built-in speakers - no need for extra peripherals. Save desk space and streamline your setup for efficient work, learning, and play.
CONNECTIVITY OPTIONS
Connect your devices with I/O ports consisting of:
- HDMI2.1 x 2
- DP 1.4 x 2
- USB Type-C x 1 (PD96 W)
- USB Type-B 3.0 x 1
- USB Type-A 3.0 x 2
- 3.5 mm Audio Out x 1
3 years
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | OLED |
| Display brightness (peak) | 450 cd/m² |
| Display brightness (typical) | 150 cd/m² |
| Response time | 0.03 ms |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | OLED |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1500000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega DCR |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Display diagonal (metric) | 69 cm |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Colour gamut standard | Adobe RGB, DCI-P3 |
| Adobe RGB coverage | 95.3% |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 3 W |
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Feet colour | Black |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | Yes |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Power Delivery up to | 96 W |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Audio output | Yes |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Adjustable height (max) | 11 cm |
| Height adjustment | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Pivot | Yes |
| Swivel angle range | -15 - 15° |
| Tilt angle range | -5 - 15° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| attribute_product_family_name | 28 kWh |
| Power consumption (typical) | 55.36 W |
| General | |
|---|---|
| Product family | Gaming |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight (with stand) | 5.46 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 467 mm |
| Package depth | 850 mm |
| Package height | 133 mm |
| Package weight | 8.71 kg |
| Package type | Box |
| Other features | |
|---|---|
| DCI-P3 coverage | 98.5% |
| Touchscreen | No |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )