ASUS ROG Ryuo III 240 ARGB Processor Liquid сooling kit 12 cm Black
KEY FEATURES
- The latest 8th gen Asetek pump is armed with a 3-phase motor that delivers ultimate cooling performance with higher flow and lower impedance
- The ASUS-exclusive Anime Matrix™ is a mini LED array that can display ROG-exclusive anime content, core system stats, and customized animations
- Premium ROG ARGB fans offer high airflow and optimized noise levels
- Aluminum components and vacuum coating provide high durability and flagship aesthetics
- The ROG Ryuo series is styled to complement the ROG motherboards at the heart of a high-end build
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
ASUS ROG Ryuo III 240 ARGB. Type: Liquid сooling kit, Fan diameter: 12 cm, Rotational speed (max): 2200 RPM, Noise level (high speed): 36.45 dB, Maximum airflow: 70.07 cfm, Maximum air pressure: 3.88 mmH2O. Product colour: Black
RYUO III 240 ARGB
Gloriously tame the thermals of your high-performance rig with the ROG Ryuo III 240 ARGB. Its premium shell frames an AniMe Matrix display that can be customized to uniquely express your allegiance. Encased deeper within is an 8th Gen Asetek pump that spins coolant through a higher capacity radiator chilled by 120mm ROG ARGB fans, giving your CPU the headroom to flex through everything.
ANIME MATRIXTM LED PERSONALIZATION
ROG Exclusive
Animation
System Monitoring
Aura Sync
Pixel Editor
Ten exclusive ROG animations are available for you to cast through the Matrix screen. Select your favorite and customize the sequence or use the Pixel Editor to create your own!
EXTENSIVE COMPATIBILITY
The ROG Ryuo III series features 400mm of tubing and is compatible with a wide range of Intel® and AMD motherboard platforms, giving you ample processor and build flexibility.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Type | Liquid cooling kit |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Rotational speed (max) | 2200 RPM |
| Noise level (high speed) | 36.45 dB |
| Maximum airflow | 70.07 cfm |
| Maximum air pressure | 3.88 mmH2O |
| Pump motor speed (min) | 2600 RPM |
| Pump motor speed | 800 RPM |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Rubber |
| Radiator material | Aluminum |
| Base plate material | Copper |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Illumination LED | Yes |
| Illumination colour | Blue, Green, Red |
| Display type | LED |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Radiator width | 27.9 cm |
| Radiator depth | 12 cm |
| Radiator height | 3 cm |
| Tube length | 40 cm |
| Waterblock width | 8.9 cm |
| Waterblock depth | 8.9 cm |
| Waterblock height | 6.83 cm |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Cables included | Fan |
| Screws included | Yes |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )