ARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 - Multi Compatible All-in-One CPU Water Cooler
KEY FEATURES
- Processor All-in-one liquid cooler 12 cm
- Supported processor sockets: LGA 1851, LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5
- 77 cfm Fluid Dynamic Bearing (FDB)
- Pulse-width modulation (PWM) support
- 120 x 120 x 25 mm
- Black
- 1 pc(s)
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
ARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 - Multi Compatible All-in-One CPU Water Cooler. Type: All-in-one liquid cooler, Fan diameter: 12 cm, Airflow: 131 m³/h, Bearing type: Fluid Dynamic Bearing (FDB). Product colour: Black
Outstanding cooling performance through liquid cooling. ARCTIC's Premium Liquid Freezer range offers impressively high performance at moderate prices without the complexity of conventional CPU water coolers. Completely maintenance-free, the all-in-one cooler with various models for smaller and larger cases covers all the most important current CPU sockets.
6 Years
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1851, LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 77 cfm |
| Airflow | 131 m³/h |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Pump connector | 4-pin |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| VRM fan speed (max) | 2500 RPM |
| VRM fan speed (min) | 400 RPM |
| Fan static pressure | 6.9 mmH2O |
| Fan speed (min) | 600 RPM |
| Fan speed (max) | 3000 RPM |
| Pump motor speed (max) | 2800 RPM |
| Pump motor speed (min) | 800 RPM |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Radiator material | Aluminum |
| Base plate material | Copper |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
|---|---|
| Fan voltage | 12 V |
| Pump voltage | 12 V |
| Fan current | 0.33 A |
| Pump current | 350 mA |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Radiator width | 12 cm |
| Radiator depth | 27.7 cm |
| Radiator height | 3.8 cm |
| Tube length | 45 cm |
| Tube inner diameter | 6 mm |
| Tube diameter | 1.24 cm |
| Pump width | 9.1 cm |
| Pump depth | 10.8 cm |
| Pump height | 6.85 cm |
| Weight | 1.68 kg |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Cable length | 0.04 m |
| Package width | 171 mm |
| Package depth | 294 mm |
| Package height | 142 mm |
| Package weight | 2.06 kg |
| General Information | |
|---|---|
| Product Family | Liquid Freezer |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Other features | |
|---|---|
| Country of origin | Hong Kong |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )