Samsung Galaxy Book3 360 13.3" Touch 2-in-1 Business Laptop | Intel Core i5 i5-1340P 16 GB 256 GB SSD Win 11 Pro Education
KEY FEATURES
- Windows 11 Pro
- Dual design. Twice the productivity
- FHD Super AMOLED touchscreen display
- Next-level performance with 13th Gen Intel® Core™
- Long lasting battery, compact charger
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Seamlessly switch from laptop to tablet
The Galaxy Book3 360 is purpose-built for a hybrid working world.
Thin and ultra-light, it features a 360-degree hinge, a touch screen and
a long-lasting battery, so you can work your way, wherever you are. As
one of our fastest Galaxy books to date, the Galaxy Book3 360 makes
multitasking easier than ever. Meanwhile, stunning display and audio
features ensure your content always looks and sounds its best, from a
Super AMOLED Display to Dolby ATMOS Sound and two 2W stereo speakers
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Design | |
|---|---|
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Product colour | Graphite |
| Colour name | Grey |
| Form factor | Convertible (Fold-back screen) |
| Introduction year | 2023 |
| Housing material | Aluminium |
| Market positioning | Business |
| Country of origin | Vietnam |
| Refurbished | No |
| Built-in stylus pen storage | No |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Panel type | AMOLED |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor model | i5-1340P |
| Processor frequency | 1.9 GHz |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Performance-core boost frequency | 4.6 GHz |
| Efficient-core boost frequency | 3.4 GHz |
| Processor cores | 12 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Performance cores | 4 |
| Efficient cores | 8 |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio | |
|---|---|
| Audio chip | Realtek ALC256 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Front camera HD type | Full HD |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Infrared (IR) camera | No |
| Network | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth version | 5.1 |
| MIMO | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Gyroscope | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Clickpad + Stylus |
| Keyboard language | UK English |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit colour | White |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Bundled software | Live Wallpaper Screen Recorder Samsung Gallery Quick Search Samsung Flow Samsung Notes Samsung Recovery Samsung Settings Studio Plus Samsung Update Samsung Pass Second Screen Quick Share Private Share Galaxy Book Experience Galaxy Book Smart Switch ※ Software can be changed without notice. |
| Battery | |
|---|---|
| Battery capacity | 38.2 mAh |
| Battery capacity (Watt-hours) | 61.1 Wh |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 65 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.16 kg |
| Width | 304.4 mm |
| Depth | 202 mm |
| Height | 12.9 mm |
| General | |
|---|---|
| Product family | Galaxy Book3 360 |
| Other features | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Comments | * Actual speed of USB can vary depending on user environment * Weights and height vary depending on manufacturing process * Please contact Samsung Call Center or Samsung Authorized Service Centers before you replace or add storage and memory for compatibility check * Typical value of battery capacity tested under third-party laboratory condition. Typical value is the estimated average value considering the deviation in battery capacity among the battery samples tested under IEC 61960 standard. Rated (minimum) capacity is 59.0 Wh. Actual battery life may vary depending on network environment, usage patterns and other factors. * Included accessories may vary by country or model. |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No Notebooks products found.