Samsung 27" Odyssey G6 G60F QHD 350Hz Gaming Monitor
KEY FEATURES
- QHD resolution has 1.7x the pixel density of Full HD, delivering incredibly detailed and sharp images for stunning visuals.
- 350Hz refresh rate and 1ms response time (GtG) minimise lag for split-second, real-time gaming precision.
- G-Sync syncs GPU and panel to reduce choppiness, screen lag, and image tearing for smoother gameplay.
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Samsung 27" Odyssey G6 G60F QHD 350Hz Gaming Monitor. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 2560 x 1440 pixels, HD type: Quad HD, Display technology: LCD, Response time: 1 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
Discover more depth in every frame
VESA DisplayHDR 400
Bring your visuals to life with VESA DisplayHDR 400. By improving brightness and refining contrast, game scenes gain added depth and reveal more details in both bright and shadowed areas — delivering more immersive gameplay.
Uninterrupted game flow
NVIDIA G-Sync Compatible
G-Sync compatibility syncs the GPU and panel to reduce choppiness, screen lag and image tearing. Along with AMD FreeSync Premium, it creates ultra-smooth scenes that flow smoothly to the next.
Instant auto connect
Auto Source Switch+
Get to your game action faster with Auto Source Switch+. Your monitor detects when connected devices are turned on and instantly switches to the new source signal without having to flip through multiple inputs.
Maintain winning streaks with ease
Ergonomic Stand
Reach the height of winning in total comfort. Simply tilt and adjust your monitor until all enemies are in perfect view.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | IPS |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Display brightness (min) | 280 cd/m² |
| Response time | 1 ms |
| HD type | Quad HD |
| Display technology | LCD |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Maximum refresh rate | 350 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Quantum dot color technology | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Colour gamut standard | sRGB |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC Compatible |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| Brand specific technologies | Eye Saver, Black Equalizer |
| Game features | Super Arena Gaming UX |
| Flicker-free technology | Yes |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| Certification | Windows11 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Wall mountable | Yes |
| Adjustable height (max) | 12 cm |
| Height adjustment | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Pivot angle | -92 - 92° |
| Pivot | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt angle range | -2 - 25° |
| Picture-in-Picture | Yes |
| On Screen Display (OSD) | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Black eQualizer function | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 25 kWh |
| attribute_product_family_name | 52 kWh |
| Power consumption (typical) | 25.4 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 48 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Annual energy consumption | 37 kWh |
| Power supply type | External |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 10 - 80% |
| General | |
|---|---|
| Product series | G6 |
| Product family | Odyssey |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 613 mm |
| Depth (with stand) | 263.5 mm |
| Height (with stand) | 552 mm |
| Weight (with stand) | 6.4 kg |
| Width (without stand) | 613 mm |
| Depth (without stand) | 70 mm |
| Height (without stand) | 361.5 mm |
| Weight (without stand) | 3.4 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Stand included | Yes |
| Stand type | HAS stand |
| Cables included | HDMI, DisplayPort |
| Package width | 695 mm |
| Package depth | 478 mm |
| Package height | 159 mm |
| Package weight | 8.3 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 2 year(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Power cable length | 1.5 m |
| Digital signal format system | Not supported |
| Auto source switch+ | Yes |
| Samsung Eye Saver Mode | Yes |
| Touchscreen | No |
| Virtual AIM point | Yes |
| Off Timer Plus | Yes |
| Image size | Y |
| Supplied AC adapter type | Yes |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )