PowerA NSGP0287-01 Gaming Controller Multicolour Bluetooth Gamepad Nintendo Switch
KEY FEATURES
- Wireless controller with Bluetooth 5.0 technology
- Rechargeable lithium-ion battery: Up to 30 hours per charge*
- Two mappable Advanced Gaming Buttons
- Embedded anti-friction rings for smooth thumbstick control
- Superior ergonomics for hours of comfortable gaming
- Intuitive Nintendo button layout
- Low battery warning LED indicator
- Includes 10ft (3m) USB-C charge cable
- Wireless gaming controller officially licensed for Nintendo Switch, Nintendo Switch (OLED model) and Nintendo Switch Lite
- Can be used when Nintendo Switch is docked or undocked. Does not support HD rumble, IR or Amiibo NFC. *Multiple variables affect battery life estimate
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Enhanced Wireless Controller for Nintendo Switch - Colour Splash Heroes
Officially licensed by Nintendo, the PowerA Enhanced Wireless Controller for Nintendo Switch features a rechargeable battery, intuitive motion controls, 2 mappable Advanced Gaming Buttons and more.
- Wireless controller with Bluetooth 5.0 technology
- Rechargeable lithium-ion battery: Up to 30 hours per charge
- Two mappable Advanced Gaming Buttons
- Embedded anti-friction rings for smooth thumbstick control
- Superior ergonomics for hours of comfortable gaming
- Intuitive Nintendo button layout
- Low battery warning LED indicator
- Includes 10ft (3m) USB-C charge cable
- Wireless gaming controller officially licensed for Nintendo Switch, Nintendo Switch (OLED model) and Nintendo Switch Lite
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Input device | |
|---|---|
| Device type | Gamepad |
| Gaming platforms supported | Nintendo Switch, Nintendo Switch Lite, Nintendo Switch OLED |
| Gaming control technology | Analogue / Digital |
| Gaming control function buttons | D-pad, Home button, View button |
| Analog thumbsticks | Yes |
| Programmable buttons | Yes |
| Shoulder buttons | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | Bluetooth |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Product colour | Multicolour |
| Cable length | 3 m |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Battery |
| Battery life (max) | 30 h |
| Rechargeable battery | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 112 mm |
| Depth | 153 mm |
| Height | 63 mm |
| Weight | 309 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | USB Type-C |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )