Philips 27M2N3500NF/00 computer monitor
KEY FEATURES
- 68.6 cm (27") Black
- 2560 x 1440 pixels Panel type: IPS
- Energy efficiency class (SDR): E
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Philips 27M2N3500NF/00
This 27-inch IPS Evnia monitor brings sharp visuals to gaming. With its 144Hz refresh rate and 0.5ms Smart MBR, you can expect clear visuals and a high-quality all-around gaming experience.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Backlight type | W-LED |
| Anti-glare screen | Yes |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel density | 109 ppi |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 230 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 144 Hz |
| Viewable size, horizontal | 59.8 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Display diagonal (metric) | 68.5 cm |
| Display sRGB | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Colour gamut standard | sRGB |
| DDC/CI | Yes |
| Haze rate | 25% |
| Surface hardness | 3H |
| sRGB coverage (typical) | 114% |
| NTSC coverage (typical) | 102% |
| Adobe RGB coverage | 89% |
| Display panel size | 27 inch/68.5 cm |
| Performance | |
|---|---|
| Low input lag | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Compatible operating systems | DDC/CI; Mac OS; sRGB; Windows 11/10 |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Headphone out | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Portuguese, Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Greek, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Polish, Russian, Simplified Chinese, Spanish, Swedish, Traditional Chinese, Turkish, Ukrainian |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Power consumption (typical) | 21.8 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 616 mm |
| Depth (with stand) | 216 mm |
| Height (with stand) | 463 mm |
| Weight (with stand) | 3.93 kg |
| Width (without stand) | 616 mm |
| Depth (without stand) | 59 mm |
| Height (without stand) | 362 mm |
| Weight (without stand) | 3.39 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Stand included | Yes |
| Package width | 780 mm |
| Package depth | 139 mm |
| Package height | 455 mm |
| Package weight | 6.29 kg |
| Bundled software | Evnia Precision Centre |
| Other features | |
|---|---|
| DCI-P3 coverage | 92% |
| Exterior finish type | Textured |
| Monitor sync input signal | Separate Sync |
| LowBlue mode | Yes |
| EasyRead mode | Yes |
| Recyclable packaging material | 100% |
| Manual | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| User controls | Power On/Off; Menu/OK; Input/Up; Game Settings/Down; SmartImage game/Back |
| Regulatory Approvals | CB; CE Mark; TUV/ISO9241-307; TUV-BAUART; EAC; EAC ROHS; UKCA; EMF; FCC; ICES-003 |
| Picture enhancement | SmartImage game |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )