NZXT F140 RGB Core Case Fan | 140mm 1800 RPM 89.48 CFM PWM RGB Fluid Dynamic Bearing (FDB) Black
KEY FEATURES
- Eight Individually addressable LEDs mounted on the fan hub are perfectly diffused through the semi-translucent blades for a sublime lighting effect
- A refined hub and blade design offer enhanced static pressure by pushing air through your radiator while providing great airflow. This allows for superior heat dissipation when paired with a liquid cooler or heatsink and used as intake, or exhaust
- Personalized lighting combinations through NZXT CAM software
- Seamlessly sync it with all your compatible NZXT lighting accessories
- The PWM-controlled fan allows speed adjustment, offering the best cooling possible without compromising noise level
- Fluid Dynamic Bearings deliver high rotational stability while reducing bearing noise and increasing fan lifespan up to 60,000 hours
- Anti-vibration rubber corners dampen vibration noise at any speed
- Triple and twin packs include an NZXT RGB Controller with three channels for synchronized lighting control
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
NZXT F140 RGB Core. Type: Fan, Fan diameter: 14 cm, Rotational speed (min): 500 RPM, Rotational speed (max): 1800 RPM, Noise level (low speed): 20 dB, Noise level (high speed): 32.5 dB, Maximum airflow: 89.48 cfm, Minimum air pressure: 0.94 mmH2O, Maximum air pressure: 3.39 mmH2O, Bearing type: Fluid Dynamic Bearing (FDB). Product colour: Black
The F Series RGB Core Fans offer brilliant lighting with eight individually addressable RGB LEDs and premium cooling with high static pressure.
Warranty: 2 years
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 14 cm |
| Rotational speed (min) | 500 RPM |
| Rotational speed (max) | 1800 RPM |
| Noise level (low speed) | 20 dB |
| Noise level (high speed) | 32.5 dB |
| Minimum airflow (imperial) | 24.85 cfm |
| Maximum airflow | 89.48 cfm |
| Minimum air pressure | 0.94 mmH2O |
| Maximum air pressure | 3.39 mmH2O |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Y |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 60000 h |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Illumination LED | Y |
| Number of LEDs | 8 |
| Illumination colour | Multi |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
|---|---|
| Fan power consumption | 2.88 W |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.24 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Fan dimensions (W x D x H) | 140 x 26 x 140 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| RGB controller included | Y |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )