NZXT Kraken Elite 280 AIO Liquid Cooler | 280mm 2800 RPM 99.68 CFM Fluid Dynamic Bearing (FDB) Black
KEY FEATURES
- 2.36” diameter wide-angle LCD display with 640x640 resolution and 60 Hz refresh rate provides a sharp image from any viewing angle
- Screen supports the display of custom images, animated GIFs, and CAM system info with adjustable orientation
- Powerful Asetek pump provides optimal cooling and up to 2,800 RPM whisper-quiet operation
- Includes F140/F120 RGB Core fans
- Includes RGB Controller, RGB Fans, & USB Y-Cable
- Single breakout cable simplifies installation
- Rubber tubing is reinforced with nylon-braided sleeves to prevent leaks
- Control custom screen content, pump speed, and zero-noise fan curves with NZXT CAM
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
NZXT Kraken Elite 280. Type: All-in-one liquid cooler, Fan diameter: 14 cm, Noise level (low speed): 19.4 dB, Noise level (high speed): 32.1 dB, Maximum airflow: 99.68 cfm, Minimum air pressure: 0.91 mmH2O, Maximum air pressure: 2.75 mmH2O, Bearing type: Fluid Dynamic Bearing (FDB). Voltage: 12 V. Product colour: Black
Get high-performance cooling, display a favorite animated GIF or static image, monitor real-time PC performance metrics, see music that's currently playing, stream browser content and more with NZXT CAM software.
Wide-Angle LCD Display
2.36" diameter LCD display with a wide viewing angle, 640x640 resolution, 60 Hz refresh rate, and ultra-high brightness.
High-Performance Pump
The powerful Asetek pump circulates coolant efficiently and quietly.
Powerful Cooling
Static Pressure Fans with fluid dynamic bearings provide powerful cooling with minimal noise.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 14 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5, Socket TR4, Socket sTRX4 |
| Compatible processor series | AMD Ryzen™ 3, AMD Ryzen™ 5, AMD Ryzen™ 7, AMD Ryzen™ Threadripper™, Intel® Celeron®, Intel® Core™ i3, Intel® Core™ i5, Intel® Core™ i7, Intel® Core™ i9, Intel® Pentium® |
| Noise level (low speed) | 19.4 dB |
| Noise level (high speed) | 32.1 dB |
| Minimum airflow (imperial) | 33.22 cfm |
| Maximum airflow | 99.68 cfm |
| Minimum air pressure | 0.91 mmH2O |
| Maximum air pressure | 2.75 mmH2O |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Pump connector | 4-pin |
| Fan speed (min) | 500 RPM |
| Fan speed (max) | 1500 RPM |
| Pump motor speed (max) | 2800 RPM |
| Pump motor speed (min) | 800 RPM |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Radiator material | Aluminum |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Water block material | Copper/Plastic |
| Display type | TFT-LCD |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 3.36 W |
| Voltage | 12 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Radiator width | 14.3 cm |
| Radiator depth | 31.5 cm |
| Radiator height | 3 cm |
| Tube length | 40 cm |
| Waterblock width | 8.19 cm |
| Waterblock height | 5.95 cm |
| Fan dimensions (W x D x H) | 140 x 140 x 26 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 6 year(s) |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )