MSI MAG PANO M100R PZ ARGB Micro Tower PC Case Black | Liquid Cooling Support
KEY FEATURES
- Micro-ATX Back-connect PROJECT ZERO motherboard supported
- Supports up to 360 mm AIO liquid cooler on the top
- 270-degree panoramic tempered glass
- Supports up to 10 x 120 mm system fans
- Built-in 1-to-4 ARGB-PWM fans and control board, providing striking lighting and vivid lighting effects
- The Magnetic Dust Filter at the bottom being easily removed for cleaning
- DIY Friendly cables make your DIY process easier and create more possibilities to your system
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
MSI MAG PANO M100R PZ. Form factor: Micro Tower, Type: PC, Product colour: Black. Power supply location: Bottom. Side fans installed: 3x 120 mm, Rear fans installed: 1x 120 mm, Top fans installed: 3x 120 mm. Supported HDD sizes: 2.5,3.5". Width: 235 mm, Depth: 440 mm, Height: 405 mm
Pre-build with Reverse-blade Fan
Pre-installed on the side are reverse blade fans, allowing the unobstructed display of the ARGB fan's beauty without any interference from fan frames.
Support Back-Connect Motherboard
Supporting back-connect motherboards enables easy installation without the worry of forgetting to connect cables, which might otherwise require disassembling graphics cards and coolers.
270-degree Panoramic Display
Drawing inspiration from the MAG logo, create a distinctive chassis design that embodies the unique MAG characteristics. The front interior of the chassis incorporates a space for displaying figurines, complemented by a 270-degree panoramic tempered glass, transforming it into a showcase-style chassis.
GPU Support Stand
Equipped with a level indicator to ensure effortless adjustment of the support height during installation, preventing sagging. Meanwhile, its magnetic base secures more stability within the
chassis.
1 to 4 ARGB-FAN Control Board
This fan control board supports up to 4 x ARGB fan function. Allow you to use the LED switch button to adjust the ARGB lighting intuitionally.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Micro Tower |
| Type | PC |
| Material | Metal |
| Product colour | Black |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Number of 2.5" bays | 1 |
| Number of expansion slots | 5 |
| Side window | Yes |
| Suitable for | Gaming |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination location | Case fans |
| On/off button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Maximum CPU cooler height | 17.5 cm |
| Maximum graphics card length | 39 cm |
| Maximum PSU length | 20 cm |
| Power supply | |
|---|---|
| Power supply included | No |
| Power supply shroud | Yes |
| Power supply location | Bottom |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| Cooling | |
|---|---|
| Side fans installed | 3x 120 mm |
| Number of side fans supported (max) | 3 |
| Side fans diameters supported | 120 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of bottom fans supported (max) | 1 |
| Bottom fans diameters supported | 120 mm |
| Liquid cooling capability | Yes |
| Rear radiator fan sizes supported | 120,140 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 120,240,360 mm |
| Storage | |
|---|---|
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 235 mm |
| Depth | 440 mm |
| Height | 405 mm |
| Weight | 8.66 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 11.3 kg |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )