MSI MAG PANO 130R PZ WHITE computer case Midi Tower
KEY FEATURES
- Support Back-Connect Motherboard: Supports ATX and Micro-ATX Back-Connect PROJECT ZERO motherboards, simplifying cable management for a clean, clutter-free, and aesthetically pleasing setup
- Upgrade Airflow Layout: This model supports up to 10 fans and 360 mm radiator on top and side. The lower chamber also surrounded by vents further enhance heat dissipation for optimal performance
- Rotatable GPU Bracket: One bracket, two orientations. A quick 90° rotation allows quick switching between horizontal and vertical GPU installations
- Dust Filter: Magnetic top and removable bottom dust filters enhance airflow while keeping your system clean, protecting internal components from dust buildup
- Pre-build with Reverse Blades Fan: Pre-installed reverse blade fans on the side allow the unobstructed display of the ARGB fan's beauty without interference
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
MSI MAG PANO 130R PZ WHITE. Form factor: Midi Tower, Type: PC, Product colour: White. Supported power supply form factors: ATX. Side fans installed: 3x 120 mm, Rear fans installed: 1x 120 mm, Side radiator sizes supported: 120,140,360 mm. Supported HDD sizes: 2.5,3.5". Width: 232 mm, Depth: 460 mm, Height: 490 mm
MAG msi arsenal gaming
MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and excellent heat dissipation, ensuring stability for all critical gaming components.
Panoramic Display
To fulfill the desire for showcasing an ARGB PC build, the MAG PANO 130R Series features a 270-degree panoramic display, enhancing aesthetics and maintaining a clean design.
MAG Design Language
Built with a unified aesthetic in mind, the design features bold diagonal lines and sharp cut angles—perfectly matching MAG series motherboards, liquid coolers, and power supplies. It brings a cohesive, polished look to your entire PC build.
Rotatable GPU Bracket
One bracket, two orientations. A quick 90° rotation allows quick switching between horizontal and vertical GPU installations.(Riser cable sold separately)
Built with a unified aesthetic in mind, the design features bold diagonal lines and sharp cut angles—perfectly matching MAG series motherboards, liquid coolers, and power supplies. It brings a cohesive, polished look to your entire PC build.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Midi Tower |
| Type | PC |
| Material | Metal |
| Product colour | White |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ATX |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of 2.5" bays | 3 |
| Number of storage drives supported | 3 |
| Number of expansion slots | 7 |
| Side window | Yes |
| Suitable for | Gaming |
| Illumination | Yes |
| Reset button | Yes |
| On/off button | Yes |
| Maximum CPU cooler height | 16.5 cm |
| Maximum graphics card length | 40 cm |
| Maximum PSU length | 18 cm |
| Power supply | |
|---|---|
| Power supply included | No |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Cooling | |
|---|---|
| Side fans installed | 3x 120 mm |
| Number of side fans supported (max) | 3 |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Liquid cooling capability | Yes |
| Side radiator fan sizes supported | 120,140,360 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 120,140,240,280,360 mm |
| Storage | |
|---|---|
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| HDD/SSD combo cage | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 232 mm |
| Depth | 460 mm |
| Height | 490 mm |
| Weight | 8.37 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 10 kg |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )