MSI MAG PANO 110R PZ WHITE computer case Midi Tower
KEY FEATURES
- 270-Degree Display: The chassis features a 270-degree panoramic design with tempered glass, providing an expansive view to showcase detailed components
- Measurements: Supports multiple motherboard sizes, including regular ATX, Micro-ATX, Mini-ITX and back-connect ATX and Micro-ATX, allowing users to customize their PC setup
- Pre-build with Reverse Blades Fan: Pre-installed reverse blade fans on the side ensure an unobstructed display of the ARGB fan’s lighting effects, free from interference by fan frames
- ARGB-Fan Control Board: The 1-to-5 ARGB fan control board supports up to 5 ARGB fans, allowing users to adjust 18 ARGB lighting effects with a single LED switch button
- Upgrade Airflow Layout: Supports up to 10 fans, a 360mm radiator on top and a 120mm radiator at rear. The lower chamber, surrounded by vents, further enhances heat dissipation for optimal performance
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
MSI MAG PANO 110R PZ WHITE. Form factor: Midi Tower, Type: PC, Product colour: White. Power supply location: Bottom, Supported power supply form factors: ATX. Side fans installed: 3x 120 mm, Side fans diameters supported: 120,140 mm, Rear fans installed: 1x 120 mm. Supported HDD sizes: 2.5,3.5". Width: 225 mm, Depth: 420 mm, Height: 485 mm
MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and excellent heat dissipation, ensuring stability for all critical gaming components.
To fulfill the desire for showcasing an ARGB PC build, the MAG PANO 110R Series features a 270-degree panoramic display, enhancing aesthetics and maintaining a clean design.
Decorated with a metal nameplate to highlight the MAG family identity.
Featuring a 1-to-5 ARGB fan control hub, this system is fully compatible with MSI Mystic Light, allowing for easy sync and customizable ARGB lighting effects.
Pre-installed with 3 x ARGB reverse blade fans at the side and 1 x ARGB fan at the rear for optimal airflow and a clean, stylish design.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Midi Tower |
| Type | PC |
| Material | Tempered glass |
| Product colour | White |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ATX |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Number of expansion slots | 7 |
| Side window | Yes |
| Suitable for | Gaming |
| Illumination | Yes |
| Illumination location | Case fans |
| On/off button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Maximum CPU cooler height | 16 cm |
| Maximum graphics card length | 20 cm |
| Maximum PSU length | 40 cm |
| Power supply | |
|---|---|
| Power supply included | No |
| Power supply location | Bottom |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Cooling | |
|---|---|
| Side fans installed | 3x 120 mm |
| Number of side fans supported (max) | 3 |
| Side fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of bottom fans supported (max) | 3 |
| Bottom fans diameters supported | 120,140,160 mm |
| Liquid cooling capability | Yes |
| Side radiator fan sizes supported | 120,240,360 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 120,240,360 mm |
| Bottom radiator fan sizes supported | 120,240,360 mm |
| Storage | |
|---|---|
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 225 mm |
| Depth | 420 mm |
| Height | 485 mm |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )