MSI MAG 321UP QD-OLED computer monitor 80 cm (31.5") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD Black
KEY FEATURES
- 3rd QD-OLED Panel – With stunning image quality and fast response time
- Fastest 0.03ms GtG response time and 165Hz refresh rate
- QD Premium Color – Ensures the color meets the market standard – Delta E≤2
- Incredible HDR visual – VESA DisplayHDR True Black 400
- MSI OLED Care 2.0 – Reduced the risk of OLED burn-in
- Console Mode – Provide HDMI™ 2.1 (4K@165Hz) with a full 48 Gbps bandwidth
- Adjustable Stand – Easily change the position of the monitor for maximum ergonomics
- 3-Year Burn-In Warranty – Including coverage for OLED burn-in
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Can this monitor rotate into portrait mode for coding or document work?
How does this monitor deliver sharp and clear image quality?
Is the screen flicker-free and does it include blue light reduction for eye comfort?
Description
MSI MAG 321UP QD-OLED. Display diagonal: 80 cm (31.5"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: QD-OLED, Response time: 1 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
Visualize your victory with the MAG 321UP QD-OLED gaming monitor. It boasts a 3840x2160 (UHD) next-gen QD-OLED panel, 165Hz refresh rate, and rapid 0.03ms (GtG) response time. VESA certification for ClearMR 9000 and DisplayHDR True Black 400 ensures exceptionally vivid images and mitigates motion blur. OLED Care 2.0 reduces OLED burn-in risks. For console gamers, the MAG 321UP QD-OLED provides HDMI™ 2.1 ports with 48Gbps bandwidth, 120Hz support, VRR, and ALLM.
36M
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 80 cm (31.5") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Response time | 1 ms |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | QD-OLED |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Contrast ratio (typical) | 1500000:1 |
| Maximum refresh rate | 165 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Pixel pitch | 0.1814 x 0.1814 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 390 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 165 Hz |
| Viewable size, horizontal | 69.9 cm |
| Viewable size, vertical | 39.5 cm |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Colour gamut | 110.1% |
| sRGB coverage (typical) | 138.2% |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | No |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Adjustable height (max) | 11 cm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Pivot angle | -10 - 10° |
| Pivot | Yes |
| Swivel angle range | 30 - 30° |
| Tilt angle range | -5 - 15° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 33 kWh |
| attribute_product_family_name | 50 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 717 mm |
| Depth (with stand) | 242 mm |
| Height (with stand) | 457 mm |
| Width (without stand) | 717 mm |
| Depth (without stand) | 72 mm |
| Height (without stand) | 419 mm |
| Weight (without stand) | 6.4 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 990 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 538 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Other features | |
|---|---|
| Touchscreen | No |
Frequently Asked Questions
Can this monitor rotate into portrait mode for coding or document work?
How does this monitor deliver sharp and clear image quality?
Is the screen flicker-free and does it include blue light reduction for eye comfort?
Does this monitor support height, tilt, or swivel adjustments for ergonomic use?
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )