MSI GeForce RTX 5050 8G GAMING OC NVIDIA 8 GB GDDR6
KEY FEATURES
- Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
- Core Clocks:
- Extreme Performance: 2647 MHz (MSI Center)
- Boost: 2632 MHz
- TWIN FROZR 10: Experience superior cooling and quieter performance with MSI's enhanced fan blade design
- STORMFORCE Fan: Seven fan blades, claw texturing, and a circular arc are designed for optimal airflow with minimal noise
- Heat Pipe designed for efficient heat transfer, the heat pipe effectively draw thermal energy away from the GPU, improving overall cooling performance
- Reinforcing Backplate: The reinforcing backplate features an airflow vent that allows exhaust air to directly pass through
- MSI Center: The exclusive MSI Center software lets you monitor, tweak and optimize MSI products in real-time
- Afterburner software takes full control with the most recognized and widely used graphics card overclocking software in the world
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
MSI GeForce RTX 5050 8G GAMING OC. Graphics processor family: NVIDIA, Graphics processor: GeForce RTX 5050. Discrete graphics card memory: 8 GB, Graphics card memory type: GDDR6, Memory bus: 128 bit. Maximum resolution: 7680 x 4320 pixels. DirectX version: 12 Ultimate, OpenGL version: 4.6. Interface type: PCI Express x16 5.0. Cooling type: Active, Number of fans: 2 fan(s)
Fearless and bold, GAMING delivers strong performance to both gaming and content creation. It blends a fierce look with advanced cooling technologies, making it an unwavering ally on the gaming battlefield. GAMING is the ideal choice for gamers who strive to give their all.
Strength and Artistry
Building on MSI's heritage, GAMING embodies the passion of gamers with a sleek exterior that erupts with bold lines and sharp edges.
TWIN FROZR 10
Experience superior cooling and quieter performance with MSI's upgraded TWIN FROZR 10 design, featuring enhanced fans that optimize heat dissipation across the graphics card.
MSI CENTER
BRINGING IT ALL TOGETHER
MSI's exclusive MSI Center software empowers you to maximize your MSI products. Monitor, tweak, and optimize in real-time with just a few clicks. One of its standout features, AI Tuning, intelligently adjusts your system to meet AI-oriented requirements.
AFTERBURNER
PRECISION CONTROLS,
UNLIMITED POWER
MSI Afterburner is the world's leading graphics card overclocking software, offering complete control and real-time system monitoring. It’s free and compatible with most graphics cards.
MSI APP PLAYER
SEAMLESS GAMING EXPERIENCE
Developed under an exclusive partnership with BlueStacks, the MSI APP Player provides a seamless gaming experience between mobile gaming and the PC.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Graphics processor | GeForce RTX 5050 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| CUDA | Yes |
| CUDA cores | 2560 |
| Processor boost clock speed | 2632 MHz |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Memory | |
|---|---|
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Memory bus | 128 bit |
| Data transfer rate | 20 Gbit/s |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Interface type | PCI Express x16 5.0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| HDMI version | 2.1b |
| DisplayPort version | 2.1b |
| Performance | |
|---|---|
| TV tuner integrated | No |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Cooling type | Active |
| Cooling technology | MSI TWIN FROZR 10 |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Minimum system power supply | 550 W |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 497 g |
| Length | 202 mm |
| Height | 120 mm |
| Depth | 41 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Cables included | Power |
| Package weight | 859 g |
| Package type | Box |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )