Microsoft Xbox Wireless Controller – Mineral Camo Special Edition
KEY FEATURES
- Textured triggers and bumpers
- Hybrid D-pad
- Button mapping
- Bluetooth technology
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Microsoft Xbox Wireless Controller – Mineral Camo Special Edition. Device type: Gamepad, Gaming platforms supported: Android, PC, Xbox One, Xbox Series S, Xbox Series X, iOS, Gaming control function buttons: D-pad, Share button. Connectivity technology: Wireless, Device interface: Bluetooth. Product colour: Green, White. Power source: Battery, Battery type: AA, Battery life (max): 40 h. Windows operating systems supported: Windows 10, Windows 11
Elevate your game
Experience the modernized design of the Xbox Wireless Controller, featuring sculpted surfaces and refined geometry for enhanced comfort during gameplay. Stay on target with textured grip and a hybrid D-pad. Seamlessly capture and share content with a dedicated Share button. Quickly pair with, play on, and switch between devices including Xbox Series X|S, Xbox One, Windows PC, Android, and iOS
Dedicated share button
Seamlessly capture and share content such as screenshots, recordings, and more with the new Share button.
Stay on target
Stay on target with the new hybrid D-pad, textured grip on the triggers, bumpers, and back-case.
Switch devices
Easily pair and switch between devices including Xbox Series X, Xbox Series S, Xbox One, Windows PC, Android, and iOS.
Compatibility
Includes Xbox Wireless and Bluetooth® technology for wireless gaming on console, PC, mobile phones and tablets. Plug in any compatible headset with the 3.5mm stereo headset jack
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Input device | |
|---|---|
| Device type | Gamepad |
| Gaming platforms supported | Android, PC, Xbox One, Xbox Series S, Xbox Series X, iOS |
| Gaming control technology | Analogue / Digital |
| Gaming control function buttons | D-pad, Share button |
| Analog thumbsticks | Yes |
| Number of joysticks | 2 |
| Shoulder buttons | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | Bluetooth |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Product colour | Green, White |
| Ergonomic grip | Yes |
| Ergonomic triggers | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Battery |
| Battery type | AA |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery life (max) | 40 h |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 170 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 177 mm |
| Weight | 222 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 177 mm |
| Package depth | 72 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 540 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Commodity code | 9504500000 |
| Country of origin | China |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )