Lenovo ThinkPad USB4 Smart Dock 5500 Wired Black
KEY FEATURES
- The ThinkPad® USB4 Smart Dock 5500 With the latest USB4 technology, makes the connectivity performance quadrupled compare to USB-C 3.2 Gen 2, with up to 40 Gbps bandwidth, you can have up to either one Ultra-High Resolution 8K 60Hz Displays or two 4K 144Hz High Refresh Rate monitor setup to fully extend your Lenovo laptop to a compute platform with all different kinds of Peripheral Devices. It supports PD 3.1 and output up to 100W to give a fast charge to your laptop, you can expand the potential of your workspace with ease
- Universal Dock Compatibility a cross different Operating System
- With Lenovo™ Accessories Fleet Manager (LAFM), the New Gen Cloud-Based Intelligent Manageability runs on Web Browser, can let IT manager to Manage, Update, Configure and Dignostic their dock fleet in a Flexible, Efficient and Convenient way at anytime, anywhere with ease
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Lenovo ThinkPad USB4 Smart Dock 5500. Connectivity technology: Wired, Host interface: USB4, USB Power Delivery up to: 65 W. Ethernet LAN data rates: 1000 Mbit/s. Product colour: Black, Colour name: Eclipse Black, Maximum digital resolution: 3840 x 2160 pixels. Power source type: AC, Power supply: 100 W. Width: 218 mm, Depth: 80 mm, Height: 31.5 mm
Designed to enhance everyday productivity, the Lenovo™ ThinkPad® USB4 Smart Dock 5500 is at the cutting edge of our new series of USB docks, offering a smarter way to work. With the brand new Lenovo Accessories Fleet Manager(LAFM) powered by AWS for IT manager, and the dock have 40Gbps bandwidth with USB4 upstream connectivity to your laptop, that allows you to extend your monitor setup with more pixels and higher refresh rates.
3 Year
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB4 ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Power Delivery up to | 65 W |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Microphone in | No |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Colour name | Eclipse Black |
| Card reader integrated | No |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Number of displays supported | 4 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Certification | FCC/ICESCEKCCRCMBSMINCCVCCICBcULusEACTUV- MarkLoAUkraine DoCNOMIFTTELECUKCAFAC DoCVNTAWPC ETASRRCSDPPIIMDASIRIMNBTCSUBTELKVALITET/RATELMCITANRTUCCINACOMCITRATRANTCPSRCNCAARTCIINCM |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | AC |
| Power supply | 100 W |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 218 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 31.5 mm |
| Weight | 472 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Package height | 77 mm |
| Package weight | 1.04 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Warranty card | Yes |
| AC adapter included | Yes |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No Notebook Docks & Port Replicators products found.