Lenovo ThinkPad Thunderbolt 5 Smart Dock 7500 Wired Black
KEY FEATURES
- ThinkPad® Thunderbolt™ 5 Smart Dock 7500 With Cutting-Edge Thunderbolt™ 5 technology, makes the connectivity performance reached a new Height, with up to 120 Gbps bandwidth, you can have up to 4 Ultra High Spec display setup, three Ultra-High Resolution 8K 60Hz Displays and one High Resolution 4K 60Hz or two 4K 240Hz and two 4K 120Hz High Refresh Rate monitors setup, it's all up to you, fully extend your Mobile Workstation notebook to a Power Station with all different kinds of Peripheral Devices. Charge output up to 180W with PD 3.1 to rapid-charge your notebook, you can drastically expand the potential of your workspace with ease
- Universal Dock Compatibility a cross different Operating Systems, Windows, Linux, macOS 15 Sequoia and above
- With Lenovo™ Accessories Fleet Manager (LAFM), the New Gen Cloud-Based Intelligent Manageability runs on Web Browser, can let IT manager to Manage, Update, Configure and Dignostic their dock fleet in a Flexible, Efficient and Convenient way at anytime, anywhere
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Lenovo ThinkPad Thunderbolt 5 Smart Dock 7500. Connectivity technology: Wired, Host interface: Thunderbolt 5, USB Power Delivery up to: 180 W. Ethernet LAN data rates: 2500 Mbit/s. Product colour: Black, Colour name: Eclipse Black, HD type: 8K Ultra HD. Power supply: 265 W. Width: 235 mm, Depth: 80 mm, Height: 30 mm
New Generation Docking Station Power House. The robust way to maximize productivity and the workspace, the brand new ThinkPad® Thunderbolt™ 5 Smart Dock 7500 is the flagship in our new series of docks offering a smarter way to work. Capable of driving up to three 8K 60Hz displays and up to 120Gbps data speeds, the dock ushers in the next generation of Intel® Thunderbolt™ 5 connectivity for commercial users and new generation cloud-based management console powered by AWS for IT managers.
3 Year
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | Thunderbolt 5 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.1 |
| USB Power Delivery up to | 180 W |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort version | 2.1 |
| Thunderbolt 5 ports quantity | 2 |
| Microphone in | No |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Colour name | Eclipse Black |
| Card reader integrated | No |
| HD type | 8K Ultra HD |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Number of displays supported | 4 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Certification | FCC/ICESCEKCCRCMBSMINCCVCCICBcULusEACTUV-MarkUkraine DoCNOMIFTTELECUKCAVNTAWPC ETASRRCSDPPIIMDASIRIMNBTCSUBTELKVALITET/RATELMCITANRTUCCINACOMCITRATRANTCPSRCARTCIINCMThunderbolt CertEVO |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 265 W |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 235 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 30 mm |
| Weight | 585 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 260 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package height | 74 mm |
| Package weight | 1.73 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Warranty card | Yes |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No Notebook Docks & Port Replicators products found.